Mezi novějšími ojetinami vedou SUV před hatchbacky

foto Automobily na silnici - ilustrační foto.

Praha - Nejprodávanější kategorií zánovních ojetin se letos poprvé staly vozy SUV. Jejich podíl se zvýšil meziročně o 6,5 procentního bodu na 36,4 procenta. Loni vedoucí hatchbacky klesly na druhé místo s podílem 34,7 procenta. Třetí místo si drží vozy kombi se 17 procenty. Vyplývá to ze statistik prodejní sítě Mototechna. SUV a terénní auta jsou v současnosti i nejprodávanější kategorií nových vozů s podílem přes 35 procent.

Auta do pěti let stáří se stále z 83 procent prodávají v benzínovém provedení, proti loňsku se ale zdvojnásobil podíl hybridů a elektromobilů. Stále ale jde jen o desítky kusů. Posílil zájem o automobily s automatickou převodovkou z 21 na 26 procent.

"Období pandemie mění trh ojetých automobilů od základu, a to obzvláště v případě zánovních automobilů. Přestože registrujeme od začátku roku nárůst poptávky o téměř 20 procent, nabídka celého trhu razantně poklesla. Velký podíl na tomto trendu má pozastavení výroby i vývoz do zahraničí," uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka skupiny Aures Holdings, kam Mototechna patří.

Mototechna prodala za dobu osmi let od obnovení svého provozu v České republice i na Slovensku 72.000 vozů. Průměrná cena automobilu prodaného v české Mototechně je 417.000 Kč a nejčastěji jde o modely Škoda Fabia (12 procent), Rapid (šest procent) a Karoq (pět procent). Z luxusních modelů vede Audi A5.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď