Mexickým zálivem míří k Floridě hurikán Michael

foto Ilustrační foto - Hurikán Irma udeřil ve floridském městě Fort Lauderdale.

Miami - Mexickým zálivem na sever k pobřeží Floridy míří hurikán Michael, který v nadcházejících dnech podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) bude sílit. Na floridskou pevninu by měl vstoupit ve středu; nyní vichr a déšť, který živel doprovází, bičují západní cíp Kuby.

Ještě než dnes zesílil na hurikán, ovlivnil Michael jako tropická bouře počasí ve Střední Americe. Silné deště tam způsobily záplavy, při nichž zemřelo nejméně 13 lidí. Nejvíce mrtvých, celkem šest, si vyžádaly silné deště o víkendu v Hondurasu, další lidé zemřeli v Nikaragui, Salvadoru a Kostarice.

Michael se dnes večer SELČ nacházel asi 30 kilometrů od západního pobřeží Kuby a pohyboval se na sever rychlostí kolem deseti kilometrů v hodině. Rychlost větrů dosahovala 120 kilometrů v hodině, což ho řadilo do nejslabší, první, z pěti kategorií. Do úterý ale Michael nad velmi teplými vodami Mexického zálivu rychle zesílí na třetí kategorii a jeho větry budou přesahovat 180 kilometrů v hodině.

Norská ropná společnost Equinor dnes kvůli hurikánu evakuovala personál ze své plošiny Titan v Mexickém zálivu. Ke stejnému kroku se odhodlaly i další těžební společnosti včetně BP, Exxon Mobil a BHP Billiton.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď