Mexičané se víc než koronaviru bojí toho, že přijdou o práci

foto Lákař si zapisuje informace od řidiče, který přijel na test na nákazu koronavirem do soukromé laboratoře v Mexico City na snímku z 26. března 2020.

Mexiko/Praha - Mexická vláda je kritizována za nedostatečná opatření v boji proti šíření koronaviru v této druhé nejlidnatější zemi Latinské Ameriky a tamní prezident podle mnohých situaci zlehčuje. Mimo jiné před novináři prohlásil, že ho před koronavirem chrání jeho amulety. Guvernéři či starostové v Mexiku jsou ale zodpovědnější. Například na turisty oblíbeném poloostrově Yucatán uzavřeli vnitrostátní hranice i celá města a někde též zakázali prodej alkoholu, popsali situaci ČTK někteří obyvatelé Mexika.

"Bojím se, že v Mexiku si koronavirus vyžádá hodně obětí, jednak kvůli laxnímu přístupu vlády, ale i proto, že naše zdravotnictví na to není připravené," řekl ČTK Jesús z mexického letoviska Cancún. "U nás například uvalili karanténu na město Chetumal, kam pouští jen místní či v nutných případech," řekl s odkazem na hlavního města státu Quintana Roo, který leží u Karibského moře. "Už se tu také nedá koupit alkohol," dodal.

"Uzavřen je též ostrov Holbox, kam smí jen místní, a hranice do sousedního Yucatánu," uvedl Jesús s odkazem na mexický stát proslulý zejména mayskými pyramidami. I hranice s Belize je už několik dní uzavřená a Guatemala uzavřela hranice s Mexikem už v polovině března.

Naopak hranice Mexika se Spojenými státy je zavřená jen částečně, tedy pro turisty. Přitom USA registrují největší počet nakažených koronavirem na světě (přes 140.000). "Já osobně jsem velmi naštvaný, že vláda nezavřela hranice s USA, kde počty nakažených dramaticky rostou," řekl rozhořčeně Jesús. Mexiko zatím registruje asi tisíc nakažených a dvě desítky obětí. Vzhledem k nedostatku testů je ale nakažených a možná i obětí v této zemi se 127 miliony obyvatel mnohem více.

Vláda měla podle Jesúse přijmout rázná opatření už dávno, a ne jen vydávat doporučení. "Vysílají například reklamní šot Susana Distancia (Zuzana dodržuje vzdálenost), v němž animovaná superhrdinka říká lidem, jak se bránit zlotřilému koronaviru," uvedl Jesús.

Lidé v Cancúnu žijí stejně jako dřív, na ulicích jsou ale spíše mladší lidé, senioři zůstávají doma. "Také my jsme doma a naše děti a vnoučata k nám teď nechodí, protože jsme senioři a já mám navíc cukrovku a vysoký tlak," připomněl Jesús, kteří lidé jsou nemocí COVID-19 nejvíce ohroženi. "Naštěstí jsme s dětmi denně v kontaktu prostřednictvím internetu," dodal.

Také podle Juana Carlose, Argentince žijícího už několik let ve městě Guadalajara, doporučení vlády nestačí. "AMLO sice mluví o nutnosti zpřísnění opatření, ale jsou to jen slova, nic konkrétního, včetně povinné karantény, nenařídil," řekl ČTK Juan Carlos s odkazem na prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora (AMLO). V ostatních zemích Latinské Ameriky jsou vlády přísnější. Uzavřely hranice, omezily pohyb v ulicích a některé zavedly i noční zákazy vycházení. Výjimkou je Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro nemoc COVID-19 též zlehčuje.

Mexická vláda až od minulého týdne zavřela na měsíc školy (prodloužila velikonoční prázdniny) a zakázala shromáždění s větší účastí než 100 lidí, povinné omezení vycházek ale nenařídila. Doporučila jen lidem nechodit ven a podnikatelům zastavit provozy, které nejsou nutné pro chod země.

"Některé cestovní kanceláře nařídily zaměstnancům volno a daly jim minimální mzdu, aby neumřeli hlady, ale většina to řeší neplacenou dovolenou. Doma zůstali i zaměstnanci uzavřených hotelů. Došlo tady i k potyčkám, které musela řešit policie," popsal Jesús situaci v Cancúnu. "Venkovní tržiště či bleší trhy tu dál fungují," dodal. Vyjádřil ale také obavy z rabování. "Jen včera tu hlásili čtyři případy rabování v supermarketech," řekl s tím, že napětí tam den ze dne roste.

Juan Carlos nicméně také uvedl, že omezení ekonomické činností může být katastrofou pro miliony lidí. "Téměř 60 procent obyvatel Mexika si na živobytí vydělává dočasnými pracemi a žije tak ze dne na den," uvedl. To potvrdil i Jesús, podle něhož mají Mexičané větší strach z toho, že přijdou o práci, než že se nakazí. Podle ekonoma Marcela Delajary je třeba si uvědomit, že pokud se zastaví ekonomická činnost v Itálii či Španělsku, stát se to snaží kompenzovat, lidé mají podporu v nezaměstnanosti, sociální pojištění, což většina Mexičanů nemá.

Jesús připomněl také špatný stav zdravotnictví. "Včera večer se můj zeť necítil dobře, tak volal záchranku, která ale přijela skoro až za dvě hodiny. Ve dvou nemocnicích ho odmítli a ve třetí mu řekli, že testy na koronavirus nemají, a poslali ho domů, ať zůstane v domácí karanténě," uvedl osobní příklad ze svého města s asi milionem obyvatel.

Také mexická bioložka Mariana, která nyní pracuje v Česku, si myslí, že mexická vláda měla nařídit povinnou karanténu a také zavřít hranice s USA, kam jezdí pracovat mnoho lidí z příhraničních oblastí. "Mám velké obavy z toho, co se v mé zemi stane v příštích týdnech, bojím se o svou rodinu," řekla ČTK. "V Praze nemám strach, že se nakazím, protože zdejší vláda přijala proti šíření koronaviru přísná opatření," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď