Metrostav má za machinace v kauze hotelu Bohemia zaplatit 35 milionů korun

foto Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes uznal vinu firem Metrostav, Metrostav Infrastructure a Ivana Fišáka v kauze machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Od souhrnného trestu pro dceřinou společnost Metrostav Infrastructure upustil, podle soudu již obžalovaná byla dostatečně potrestána v předchozích rozhodnutích soudů. Všechny tři obžalované soud uznal vinnými z pokusu zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a z pokusu zločinu dotačního podvodu, sdělili dnes ČTK zástupci krajského soudu. Do Hradce Králové vrátil část kauzy Vrchní soud, který ve věci rozhodl letos v březnu. Krajský soud v kauze rozhodoval počtvrté.

Dnešní rozsudek krajského soudu není pravomocný, na místě se proti němu odvolal státní zástupce, obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu k podání opravného prostředku.

Fišák dostal trest tři roky vězení s podmínkou na pět let a k tomu peněžitý trest 200.000 korun. Firmu Metrostav soud potrestal peněžitým trestem 35 milionů korun a zákazem plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži na dobu tří let. V případě nabytí právní moci rozsudku musí Metrostav v médiích zveřejnit informace o části kauzy, která se ho týká. Od potrestání dceřiné společnosti Metrostav Infrastructure, která vznikla až po začátku trestní kauzy, krajský soud upustil.

"Důvody rozšíření obžaloby též na společnost Metrostav Infrastructure se již detailně zabýval Krajský soud v Hradci Králové – pobočka v Pardubicích v kauze rekonstrukce Národního hřebčína v Kladrubech. Obdobně tomu je i v této trestní věci," řekla dnes ČTK mluvčí krajského soudu Kateřina Podeszwová.

Fišák v kauze vystupoval jako zástupce investora - společnosti HOMA holding - a podle obžaloby se podílel na dohodách o úpravách díla oproti schválené projektové dokumentaci a na provádění a vykazování účelových prací, jejichž fingované provedení mělo být stvrzeno i v zápisech ve stavebním deníku. Vina Metrostavu byla podle státního zástupce odvozena od trestné činnosti fyzických osob, které byly ve vedoucím postavení společnosti.

Obžaloba označila jednání obžalovaných za činnost organizované skupiny. Obžaloba byla původně podána proti osmi lidem a třem firmám, posléze přibyl dvanáctý obžalovaný, firma Metrostav Infrastructure. Všichni obžalovaní byli soudy uznáni vinnými, někteří již vyslechli pravomocné rozsudky.

Obžaloba tvrdí, že se v roce 2012 dohodli zástupci investora, společnosti HOMA holding, technického zástupce investora, firmy Cettus, a zhotovitele, kterým byl Metrostav, na neoprávněném odčerpání peněz ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Oprava hotelu měla stát 74 milionů korun, dotace měla činit 43 milionů Kč. Součástí projektu byla nadstavba levého křídla, stavba bowlingového a kongresového sálu či vybudování wellness zóny. Část dotace, o kterou firma požádala, však nebyla vyplacená a práce se zastavily. Firma odstoupila od smlouvy na poskytnutí dotace. Později majitel společnost i s hotelem prodal. Pozastavení evropské dotace pro hotel Bohemia souviselo s vyšetřováním zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech, na obou zakázkách se podílela také firma Metrostav.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď