Městská knihovna nabízí on-line členství a nové e-knihy

foto Ilustrační foto - Čtenářka si vybírá 4. května 2020 knihu v pobočce Městské knihovny v Praze v Nuselské ulici. Ve stejný den začala knihovna s postupným otevíráním poboček po přerušení provozu v důsledku epidemie koronaviru. Při vstupu do knihovny si každý návštěvník musí dezinfikovat ruce, jinak platí stejná pravidla jako při návštěvě jakéhokoliv obchodu - mít roušku a udržovat odstup dva metry. Knihovny mají povinnost všechny vrácené knihy uložit na dva dny do karantény a teprve potom je zařadit na regál nebo nabídnout k půjčení.

Praha - V nabídce Městské knihovny v Praze (MKP) bude pravděpodobně od příštího týdne k dispozici asi 3000 e-knih. Nově knihovna nabízí i online členství, které je zdarma. Jedním z důvodů rozšíření online služeb je větší zájem čtenářů o e-knihy v období koronavirové pandemie. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MKP Lenka Hanzlíková.

V následujících dnech by mělo být čtenářům přes BookPort k dispozici 850 nových titulů v elektronické podobě. "Půjde převážně o současnou beletrii českou i překladovou, ale bude tam i něco titulů z naučné literatury," uvedla mluvčí BookPort. Podle ní umožňuje prohlížení knihy přímo ve webovém rozhraní i stažení titulu do aplikace. V ní může mít podle mluvčí čtenář staženo maximálně deset titulů. "Když jeden dočte, vymaže ho a nahraje jiný," vysvětlila Hanzlíková.

Čtenáři si díky platformě budou moci přečíst i díla, která pro elektronickou formu nepřipravuje přímo knihovna, ale jednotliví nakladatelé. Tyto e-knihy budou podle Hanzlíkové k dispozici výhradně lidem, kteří jsou registrovanými čtenáři MKP. Ostatním jsou podle mluvčí knihy v elektronické formě dostupné prostřednictvím platformy e-knihovna. Nyní je k dispozici přes 2000 titulů volně ke stažení.

Zájemci starší 15 let s českým občanstvím se mohou nově registrovat přes internet jako tzv. online čtenáři. Toto virtuální členství je podle Hanzlíkové opravňuje mimo jiné vyhledávat v oborových zdrojích informací jako jsou například články ze zahraničních časopisů a právě stahovat e-knihy, včetně těch, které jsou k dispozici pro osoby s registrací v MKP. Online členství je podle informací na webu knihovny zdarma a registrace je platná jeden rok. Online si mohou čtenáři na webu knihovny prodloužit také stávající již propadlou registraci, doplnila mluvčí.

Na internet se přesunou i mnohé z plánovaných kulturních a vzdělávacích akcí. "V podstatě bychom rádi pokryli celou sféru činností knihovny - od nabídky čtení, odborných informací až po zajímavá setkání s autory a osobnostmi nebo možnosti se něco nového naučit na workshopech i popovídat s knihovníky o knížkách. Jen se nesejdeme fyzicky, ale po internetu," řekla Hanzlíková.

V online prostředí se tak uskuteční například workshopy pro začínající spisovatelky a spisovatele nebo autorské čtení Jiřího Hájíčka z jeho knihy Plachetnice na vinětách, které se bude konat v úterý 27. října od 18:00 hodin.

Městskou knihovnu v Praze (MKP) zřizuje hlavní město, má 43 poboček a provozuje tři tzv. bibliobusy. V roce 2019 se podle výroční zprávy zaregistrovalo 33.000 čtenářů, celkový počet čtenářů tak byl nejvyšší v její historii. V prosinci bylo podle dokumentu v pražské městské knihovně registrováno téměř 177.000 lidí. Loni si půjčili asi pět milionů knih a dalších tiskovin. Knihovní fond MKP čítal v roce 2019 více než 1,8 milionu knih. Jde o třetí největší knihovní fond v České republice po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď