Hřib si nechal představit moderní metody odstraňování graffiti

foto Pražský primátor Zdeněk Hřib sleduje technika, který odstraňuje graffiti pomocí laserové technologie při prezentaci nových technik čištění graffiti uspořádané 5. srpna 2019 u objektu limnigrafu Na Františku v Praze.

Praha - Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si dnes nechal představit moderní metody odstraňování graffiti, předvedl mu je i Miloslav Černý, který bez souhlasu očistil pilíř Karlova mostu. Nápis na Karlově mostě, který v polovině července nasprejovali dva němečtí turisté, měli z národní kulturní památky opatrně odstraňovat po dva týdny restaurátoři. Černý bez povolení smyl nápis párou během dvou hodin, podle rozborů při tom zdivo nepoškodil. Hřib mu již dříve nabídl odměnu za odstranění nápisu. Dnes primátor řekl, že Černý peníze za čištění odmítl.

Hřib hned v úvodu setkání prohlásil, že nebyl spokojen s postupem úřadu při odstraňování sprejerského nápisu z Karlova mostu. Zkritizoval délku schvalovacího procesu i dobu, po kterou měli restaurátoři nápis z pilíře mostu odstraňovat. Příště by podle primátora měli jeho náměstek Adam Scheinherr, pod kterého spadá Technická správa komunikací (TSK) jako zadavatel čisticích prací, a radní pro kulturu Hana Třeštíková (oba Praha Sobě) zařídit lepší zvládnutí takového procesu.

Černý dnes ukázal čištění pomocí horké vody a páry, kterou použil i na čištění Karlova mostu. Dál představil čištění párou a vysavačem, která podle něj nezanechává stopy po stékání, nebo čištění s pomocí rozdrcených ořechových slupek. Firma Narran zase ukázala, jak lze sprejerský nápis odstranit laserem. Podle ředitele firmy Pavla Dvořáčka mají zkušenost s čištěním pískovce, a proto magistrátu nabízeli pomoc i s odstraněním nápisu z Karlova mostu.

Video: Moderní metody odstraňování graffiti
05.08.2019, 21:00, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Černý odstranil bez souhlasu nápis na pilíři Karlova mostu v neděli 28. července brzy ráno. Po odstranění graffiti vysokotlakou vapkou, kterou použil, zůstaly na kamenech zbytky barvy. Laboratorní zkoumání ale ukázalo, že zdivo památky nebylo nepovoleným způsobem čištění poškozeno. Restaurátor Jan Mjartan, který s TSK uzavřel smlouvu na očištění Karlova mostu, práci dokončí. Mjartan má na dočištění čas podle platné smlouvy do 15. srpna, potvrdila dnes ČTK mluvčí TSK Barbora Lišková.

Černý, který se přihlásil kvůli nepovolenému očištění mostu, o víkendu zveřejnil, že v roce 2000 dostal dvacetiletý trest za vraždu své manželky, se kterou se rozváděl, a jejího nového přítele. Vrchní soud mu trest snížil na 17 let. Ve vězení si odpykal necelých 12 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď