Město Kuřim zpřístupnilo podzemní štolu z druhé světové války

foto Kuřim na Brněnsku představila 19. prosince 2018 expozici Kuřimská štola. Návštěvníci si budou moci prohlédnout takzvanou Levou štolu, která je zatím jedinou přístupnou štolou z celého komplexu protileteckých štol vybudovaného pod kopcem Záruba ke konci 2. světové války v roce 1944 a počátkem roku 1945. Kryty pro své zaměstnance se zde rozhodl vybudovat závod Zbrojovky. Expozice se veřejnosti poprvé otevře 22. prosince. Na snímku je vstupní část štoly, kde jsou panely s informacemi o době a osudech místních lidí.

Kuřim (Brněnsko) - Takzvanou Levou štolu z druhé světové války zpřístupnilo město Kuřim. Vybudovalo tam expozici, lidé si ji mohou prohlédnout po předchozí rezervaci. V podzemí na úpatí kopce Záruba jsou k vidění malé krápníky nebo třeba sovětská letecká puma FAB-100. Poprvé se prostory pro návštěvníky otevřou v sobotu.

Během osvobozovacích bojů na přelomu dubna a května 1945 našly ve štolách úkryt dva až tři tisíce obyvatel Kuřimi i okolních obcí. "Štoly jsou živou součástí kuřimské historie. Kdysi se tam před nálety schovávali i moji prarodiče," řekl místostarosta Kuřimi Petr Ondrášek (Sdružení pro Kuřim). Před koncem války se v kuřimských štolách po propuštění z brněnské věznice na Cejlu skrývaly také dvě sestry slovenského generála Rudolfa Viesta, velitele povstalecké armády v době Slovenského národního povstání.

Kuřim na Brněnsku představila 19. prosince 2018 expozici Kuřimská štola. Návštěvníci si budou moci prohlédnout takzvanou Levou štolu, která je zatím jedinou přístupnou štolou z celého komplexu protileteckých štol vybudovaného pod kopcem Záruba ke konci 2. světové války v roce 1944 a počátkem roku 1945. Kryty pro své zaměstnance se zde rozhodl vybudovat závod Zbrojovky. Expozice se veřejnosti poprvé otevře 22. prosince. Na snímku z expozice je nevybuchlá sovětská trhavá puma FAB-100. Původně ale tunely nechala vyhloubit kuřimská Zbrojovka. Továrna, ve které se vyráběly motory pro německá stíhací letadla Messerschmitt, si protileteckou ochranu zajišťovala sama. Postupem času se kvůli častým náletům ukázala jako nedostatečná.

"Zbrojovka potom v únoru 1944 žádá o stavbu štol a stavba je ukončena už v květnu stejného roku," řekla historička Sylvia Laurincová. Do podzemních prostor pod krycím názvem Axinit měla Zbrojovka přesunout velkou část výroby. To už ale nestihla. Podzemí tedy posloužilo jen jako úkryt obyvatel Kuřimi a německých vojáků před bombardováním.

Po válce nástupce Zbrojovky TOS neprojevil o údržbu štol žádný zájem. Později část chodeb vybetonovaly Lidové milice a používaly je jako sklad. Poté už prostory jen chátraly.

Město do konce roku původně nabídlo dvě prohlídky. Kvůli velkému zájmu ale přibyl třetí termín. "Zájemci o prohlídky jsou hlavně lidé z Kuřimi, historici a ti, které zajímá válečná historie," řekl kuřimský starosta Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

Prohlídky štoly budou probíhat převážně o sobotách. Návštěvníci si své místo na exkurzi budou muset předem rezervovat. Do podzemí kvůli omezenému prostoru může s průvodcem najednou pouze 12 lidí.

Kuřimské podzemí skrývá celý komplex štol. Veřejně přístupná je zatím jedna. "Až se nám podaří najít peníze, plánujeme postupně obnovovat i zbytek chodeb," řekl kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď