Města a obce po celém Česku chystají vlastní rozloučení s Gottem

foto Portrét zpěváka Karla Gotta u kondolenční knihy k jeho úmrtí 2. října 2019 v mázhausu plzeňské radnice. Populární zpěvák, který zemřel 1. října 2019 ve věku 80 let, se v Plzni 14. července 1939 narodil.

Praha - Některá města i obce po celém Česku na pátek a sobotu připravují vlastní rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem. Památku umělce uctí minutou ticha, podpisy do kondolenční knihy či zahráním jeho písní. Vyplývá to z vyjádření představitelů obcí pro ČTK. Oficiální pietní akt se uskuteční v pátek na pražském Žofíně, v sobotu bude následovat zádušní mše ve svatovítské katedrále.

Orlová na Karvinsku uctí Gottovu památku jeho písní C ?est la Vie, která zazní v městském rozhlase. "Napadlo nás, aby všechna města karvinského okresu, zahrála 11. října ve 13:00, prostřednictvím městského rozhlasu, jednu z jeho písní. Domníváme se, že by šlo o důstojné rozloučení s tímto velikánem hudebního světa," uvedl na webových stránkách města starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Občané Újezda u Svatého Kříže na Rokycansku, kam zpěvák jezdil od dětství za příbuznými, se v sobotu sejdou u Gottovy lípy, kde vzniklo pietní místo s květinami a svíčkami. Pustí si také vybrané zpěvákovy písně a zavzpomínají na něj nad fotkami, které si s ním během let pořídili.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích vyhlásí v sobotu před začátkem reprízy muzikálu Evita minutu ticha. "Před diváky předstoupí umělecký šéf opery Tomáš Studený a zavzpomíná," řekla ČTK Lenka Cimlová Ostrá z marketingu divadla.

Obyvatelé Zlína mohou na Gotta vzpomínat na pietním místě, které ve spolupráci Českého rozhlasu Zlín a města vzniklo ve vile Jana Antonína Bati, kde Český rozhlas Zlín sídlí. Lidé tam do kondolenčních listin píšou vzkazy pozůstalým, přináší květiny a zapalují svíčky. Pietní místo je otevřeno do pátku. Kondolenční knihy předá pozůstalým zpěvačka Eva Pilarová spolu se zástupcem Českého rozhlasu.

Město Pardubice v sobotu nezmění program podzimních slavností, i když na ten den připadá státní smutek za zesnulého zpěváka. Gottovu tvorbu pořadatelé připomenou během celé akce. Uctí ho i minutou ticha, uvedla radnice v tiskové zprávě.

Krajské město Ústí nad Labem má pietní místo na Mírovém náměstí "Lidé tam přidávají svíčky. Uvnitř informačního střediska je kondolenční kniha, kam se podepisují. Odešleme jí rodině," řekla dnes ČTK mluvčí města Romana Macová. Dodala, že občané si vytvořili událost na facebooku. Chtějí se s Karlem Gottem rozloučit v pátek v 17:00.

V Doubici na Děčínsku, kde měl Gott chalupu, visí černá vlajka. Starosta Jan Drozd dnes ČTK řekl, že rozloučení bude příští víkend.

Horácké divadlo Jihlava uctí Gotta obdobně jako jiná divadla v den státního smutku minutou ticha před představením. Třebíčská radnice chystá vyvěsit černý prapor. Lidé se tam dál mohou podepisovat do kondolenční knihy. "O zapisování vzpomínek má veřejnost velký zájem, vzkazy je popsáno už 14 stránek, lidé sem nosí také květiny i drobné dárky a zapalují svíčky. Kondolenční knihu zašleme rodině v příštím týdnu," řekla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. Kondolenční knihu využívají také lidé v Pelhřimově.

V Olomouckém kraji se žádné hromadné akce organizované městy podle zjištění ČTK nekonají. Spontánní pietní místo vzniklo na Horním náměstí u Sloupu Nejsvětější Trojice, který je na seznamu UNESCO. Lidé schody u sloupu zaplavili svíčkami, květinami a fotografiemi zpěváka. Ti, kteří chtějí vyjádřit soustrast rodině zesnulého nebo jen zapsat svoje poslední vzpomínky na legendárního zpěváka, mohou využít kondolenční knihu v budově Olomouckého kraje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď