Morawiecki: Polsko začalo s EK řešit spornou justiční reformu

foto Německá kancléřka Angela Merkelová (vlevo) a polský premiér Mateusz Morawiecki.

Varšava - Polsko zahájilo s Evropskou komisí dialog o své justiční reformě kritizované Bruselem. Uvedl to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ve Varšavě. Polsko podle něj zároveň bude usilovat o celkovou změnu azylového a migračního systému EU. Oba lídři se shodli na tom, že v klíčových tématech by měly unijní země postupovat jednotně.

"Ujistil jsem paní kancléřku o naší otevřenosti k dialogu jak s Evropskou komisí, tak s unijními institucemi v kontextu různých debat a dilemat, která nyní máme," řekl podle agentury PAP Morawiecki na společné tiskové konferenci.

Jedním ze sporných témat je reforma soudního systému, která podle Bruselu ohrožuje charakter právního státu v Polsku a EK kvůli ní zahájila s Varšavou řízení, na jehož konci může být odebrání hlasovacích práv. Morawiecki dnes prohlásil, že Polsko vede s EK konstruktivní dialog a v příštích dvou měsících by se mělo rozhodnout o možném kompromisu. Reforma posilující vliv vlády na justici však podle premiéra přispívá k nezávislosti a efektivitě polského soudnictví.

Oba lídři dnes řešili rovněž další sporné téma migrace, kde patří Polsko k zemím odmítajícím povinné přerozdělování žadatelů o azyl. Morawiecki prohlásil, že Polsko bude usilovat o celkovou reformu azylové a migrační politiky EU. Merkelová se vyhnula kritice polského odmítání kvót a podotkla, že se obě země shodnou v potřebě posílit ochranu vnějších hranic EU a řešit příčiny migrace v místě původu.

Mezi dalšími body jednání byla budoucnost EU, v níž především Francie a Německo usilují o těsnější integraci, zatímco řada dalších zemí včetně Polska chce spíše volnější svazek, obává se však vytvoření takzvané dvourychlostní unie.

"Leží mi na srdci budoucnost celé Evropy 27 členských zemí, a ne Evropy eurozóny či nějaké jiné skupiny," ujistila polského premiéra Merkelová.

Morawiecki: Reakce EU na aféru Skripal musí být rázná

Reakce Evropské unie na ruský útok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru by měla být rázná. Shodli se na tom dnes německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Mateusz Morawiecki během jednání ve Varšavě. Nadcházející summit EU podle nich musí přijmout v této věci jasný závěr.

"Shodli jsme se, že Evropská unie by měla přijít s ráznou, a nikoli jen symbolickou reakcí a očekáváme od EU, aby v závěrech po Evropské radě bylo téma ruského útoku rovněž obsaženo," řekl podle agentury PAP na společné tiskové konferenci Morawiecki.

Podle Merkelové budou evropští lídři na summitu začínajícím ve čtvrtek s britskou premiérkou Theresou Mayovou aféru Skripal řešit. "Stojíme ruku v ruce s Británií," řekla Merkelová, podle níž Německo i Polsko usilují o dobré vztahy s Londýnem i vzhledem k projednávaným podmínkám odchodu Británie z Unie.

Ministři zahraničí zemí EU dnes vyzvali Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Zatímco podle Británie je za útokem na Skripala spáchaným 4. března nade vší pochybnost Rusko, Moskva podíl na něm odmítá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď