Merkelová vyzvala k nalézaní kompromisů a k dialogu uvnitř EU

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka Angela Merkelová při svém projevu v Halle 3. října 2021.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes zdůraznila, že členské státy Evropské unie musí nalézat kompromisy a je třeba hovořit i s polskou vládou o možnostech překonání rozdílných názorů. Ve sporu s Polskem a Maďarskem je však třeba podle Merkelové vyčkat rozhodnutí Soudního dvora EU. V unii jsou podle ní velké problémy ohledně právního státu, ale ty by měly být řešeny vzájemnou komunikací.

Odcházející spolková kancléřka své názory na dění v EU vyjádřila během své dnešní návštěvě Belgie, po jednání s premiérem Alexanderem De Crooem. V EU by se měly podle Merkelové neshody řešit spíš tím, že spolu budou členové vzájemně hovořit, než soudními rozhodnutími. Odpověděla tak na dotaz ohledně sporu Polska s EU o dodržování principů právního státu.

"Všichni jsme členy Evropské unie, což znamená, že máme povinnost se vždy pokoušet o nalezení kompromisu - aniž bychom se samozřejmě vzdali svých principů," citovala šéfku německé vlády agentura Reuters.

"Myslím, že nastal čas podrobněji hovořit s polskou vládou o tom, jak překonat problémy," řekla dále Merkelová. "Je určitě správně, že čas od času musí kauzy rozhodovat Soudní dvůr EU," dodala politička, která stála v čele německé vlády 16 let a po utvoření nové vládní koalice v úřadu skončí. Merkelová však vyjádřila znepokojení nad tím, kolik případů nyní končí u unijního soudu.

Soudní dvůr Evropské unie tento týden začal posuzovat spor o spojení vlády práva a unijních peněz. Varšava i Budapešť zahájily své soudní tažení proti novému pravidlu, které umožňuje Evropské komisi odebrat evropské dotace zemi, která nemá nezávislé justiční orgány.

Táhnoucí se spor Varšavy a Bruselu o omezování nezávislosti polské justice se vyostřil minulý týden, když polský ústavní soud zpochybnil slučitelnost některých článků unijních smluv s polským právem. Evropská komise reagovala prohlášením, že bude hájit nadřazenost práva EU všemi prostředky. Část europoslanců volá po zastavení zasílání unijních financí Polsku a tento týden schválil právní výbor Evropského parlamentu podání žaloby za nečinnost v této věci na Evropskou komisi.

Merkelová dnes také vyjádřila přesvědčení, že příští německá vláda bude proevropská, což podle ní bude "důležitým vzkazem" pro ostatní členské země EU. Tři německé politické strany, sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), dnes potvrdily odhodlání zahájit vyjednávání o nové vládní koalici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď