Merkelová: Vojenský úder na Sýrii byl potřebný a přiměřený

foto Německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - Německo podporuje vojenskou akci Spojených států, Británie a Francie proti Sýrii a považuje ji za potřebnou a přiměřenou. Uvedla to dnes kancléřka Angela Merkelová, podle níž tím dostal Damašek varování, aby upustil od dalších chemických útoků. Spojenecká akce byla reakcí na údajný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá.

"Vojenská intervence byla potřebná a přiměřená," uvedla v prohlášení kancléřka Merkelová. Útok byl podle ní potřebný, aby byla zachována situace, ve které je použití chemických zbraní mezinárodně zavrhováno. Nutné podle ní bylo také varovat režim v Damašku, aby se dalších podobných akcí vyvaroval.

Cílem úderů na výzkumná zařízení a vojenské základny v Sýrii podle německé kancléřky bylo "omezit schopnost režimu nasadit chemické zbraně a odradit jej od dalšího porušování úmluvy o chemických zbraních".

"Podporujeme, že naši američtí, britští a francouzští spojenci jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN převzali tímto způsobem zodpovědnost," dodala Merkelová. Německo podle ní podnikne "veškeré diplomatické kroky", aby zabránilo "erozi úmluvy o chemických zbraních".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď