Merkelová varovala CDU před ztrátou charakteru národní strany

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka a šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová.

Leinefelde-Worbis (Německo) - Týden před zemskými volbami v Hesensku, důležitými i pro vládní koalici, varovala dnes německá kancléřka Angela Merkelová svou Křesťanskodemokratickou unii (CDU) před možnou ztrátou statusu národní strany. Jestliže se nadále budeme tak silně zabývat tím, co se možná mělo v uprchlické politice v roce 2015 dělat jinak, místo abychom prováděli politiku zaměřenou na budoucnost, "ztratíme charakter národní strany", řekla Merkelová na závěr dvoudenního stranického sjezdu durynské organizace CDU.

"Rok se už zabýváme přespříliš tím, zda máme být uraženi nebo ne," prohlásila kancléřka v souvislosti s vnitrostranickými spory mezi CDU a CSU po špatném výsledku voleb do Spolkového sněmu z loňského roku (32,9 procenta). "Takoví lidé se nevolí. Měli bychom optimisticky hledět do budoucna," řekla Merkelová a vyzvala zhruba 175 delegátů, aby ukázali cestu k "otevřenosti ve vztahu k budoucnosti, k optimismu a odvaze". "Mrzoutstvím se lidé nedají získat," dodala.

CDU a sociální demokraté SPD se podle agentury DPA musejí obávat při zemských volbách v Hesensku trpkých ztrát. Podle aktuálních výsledků průzkumu veřejného mínění pro televizi ZDF hrozí oběma stranám nejhorší výsledky za desítky let, což může výrazně poznamenat i celoněmeckou vládu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď