Merkelová slíbila povodněmi zasaženým oblastem pomoc bez průtahů

foto Německá kancléřka Angela Merkelová v obci Bad Münstereifel postižené záplavami, 20. července 2021.

Bad Münstereifel (Německo) - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes při své druhé návštěvě oblastí zasažených katastrofálními povodněmi uvedla, že stát poskytne lidem "okamžitou pomoc bez byrokratických průtahů" již v následujících dnech. Obnova bude podle ní trvat několik měsíců, informovala agentura DPA.

Záplavy, které západní část Německa postihly po středečních bouřkách a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly nejméně 172 lidských životů. Již v neděli navštívila Merkelová okres Ahrweiler v Porýní-Falci, kde zahynulo podle aktuálních informací policie nejméně 122 lidí, dalších 763 osob se zranilo a 155 je pohřešovaných. Dnes navštívila Merkelová silně zasažené město Bad Münstereifel v Severním Porýní-Vestfálsku. Tato spolková země dnes hlásí nejméně 48 obětí, tedy o dvě více než v předchozí bilanci. Policie tu ještě hledá 16 nezvěstných. Nejméně dva lidé zahynuli v Bavorsku.

Kancléřka se po poledni v Bad Münstereifelu nejprve sešla s místními představiteli. Starostka města ji informovala o situaci, kancléřka si prohlédla halu s humanitární pomocí a prošla se městem, aby si udělala představu o rozsahu katastrofy. Novinářům později sdělila, že míra destrukce je taková, že pro to těžko nachází slova.

Společně s premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem, který je kandidátem Merkelové Křesťanskodemokratické unie (CDU) na kancléře v zářijových parlamentních volbách, dnes také Merkelová hovořila se záchranáři a lidmi, kteří pomáhají při odklízení povodňových škod. "Jediné, co poskytuje útěchu, je lidská solidarita," řekla kancléřka s tím, že děkuje všem pomocníkům i dárcům.

Merkelová řekla, že udělá vše pro to, aby "peníze rychle dorazily k lidem". Podle ní se tak má stát "v řádu dnů". Obnova zničené infrastruktury podle ní potrvá nejméně několik měsíců. Je jasné, že "budeme potřebovat výdrž", dodala.

Podle agentury Reuters chce vláda ve středu dát k dispozici na okamžitou pomoc 200 milionů eur (5,1 miliardy korun), stejnou částkou pak mají přispět spolkové země. Německo rovněž hodlá požádat o peníze z Fondu solidarity Evropské unie, který členské země využívají v případech živelních pohrom.

Po kritice, že úřady nebyly schopné dostatečně rychle varovat obyvatelstvo před blížící se katastrofou, dnes Merkelová uvedla, že její kabinet zváží zavedení systému včasného varování prostřednictvím mobilních telefonů. Vyzdvihla ale také význam poplašných sirén: "Možná je stará dobrá siréna užitečnější, než se myslelo."

Sirény v krizových momentech podle kritiků na mnoha místech vůbec nezazněly, zčásti zřejmě kvůli výpadkům dodávek elektrického proudu. Podle agentury AP přitom loňský test odhalil, že mnoho sirén nefunguje či bylo dokonce po konci studené války odstraněno.

Zavedení systému rozesílání hromadných varovných SMS je v Německu kontroverzním tématem, ale úřady čelí tlaku, aby daly stranou obavy z ohrožení soukromí a umožnily zasílaní varování přímo lidem v potenciálně ohrožených oblastech. Na rozdíl od mnoha jiných zemí Německo takovou možnost nemá, částečně podle agentury Reuters kvůli zkušenostem s represivním sledováním lidí v dobách komunismu a nacismu.

Někteří němečtí ministři a další představitelé už vládu kancléřky Angely Merkelové vyzvali ke změně. "Tato povodňová katastrofa musí být pro každého varováním, že bychom měli hovořit nejen o ochraně údajů, ale také o skutečné ochraně občanů před pohromami," řekl deníku Bild německý ministr dopravy Andreas Scheuer. "Jsem pro zasílání krátkých zpráv občanům prostřednictvím mobilních operátorů. Ale to vždy ztroskotalo, protože částečně chyběla politická vůle," řekl Scheuer a dodal, že poskytování informací občanům musí být prioritou.

Merkelová na dotaz Bildu, jestli se o zasílání varovných SMS bude zasazovat, pouze odpověděla, že se bude brzy jednat o tom, zda to je možné "dodatečně" zavést.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď