Merkelová přislíbila větší díl odpovědnosti za vztahy s USA

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na tiskovou konferenci v Berlíně 2. listopadu 2020.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes opět pogratulovala demokratu Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách a vyzvala k většímu zapojení Německa a Evropy do péče o transatlantické vztahy. Požadavky USA, aby se Evropa více starala, jsou podle ní oprávněné.

"Německo-americké přátelství je společným pokladem," řekla Merkelová s tím, že Německo dobře ví, jak významnou roli USA sehrály v německé demokracii. "Jsme spojenci v NATO a sdílíme stejné hodnoty demokracie," uvedla. "Víme, a to právem, že musíme převzít větší díl odpovědnosti," dodala.

"Upřímně gratuluji Joeu Bidenovi," zopakovala Merkelová své sobotní blahopřání vítězovi amerických prezidentských voleb. Uvedla, že Biden s sebou do Bílého domu přinese desítky let politických zkušeností. Kamalu Harrisovou, která bude první ženou ve viceprezidentském úřadu, označila za inspiraci pro miliony Američanů.

S novou americkou vládou přislíbila Merkelová spolupráci. Ta je podle ní nezbytná v boji proti pandemii nemoci covid-19, klimatickým změnám či terorismu.

Ve svém projevu se Merkelová nijak nezmínila o republikánském prezidentovi Donaldu Trumpovi, který volby prohrál a který prozatím Bidenovo vítězství neuznal. Trump se mezitím pokouší výsledek zvrátit u soudů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď