Merkelová je znovu kancléřkou, Německo má novou vládu

foto Zasedání německé vlády staronové kancléřky Angely Merkelové,

Berlín - Angela Merkelová (CDU) se dnes už počtvrté stala německou kancléřkou. Spolková republika má i díky tomu po téměř šesti měsících od parlamentních voleb novou vládu, kterou je stejně jako dosud koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). Velká koalice, která dříve bývala naprostou výjimkou, Německo vede už potřetí za poslední čtyři volební období.

Německá kancléřka Angela Merkelová. Třiašedesátiletou političku dopoledne německý parlament zvolil za kancléřku 364 hlasy, díky čemuž jen těsně překonala potřebnou většinu 355 hlasů. Strany velké koalice mají ve Spolkovém sněmu 399 křesel, což znamená, že předsedkyně křesťanských demokratů stejně jako při minulých volbách nezískala podporu všech koaličních poslanců.

Po oznámení výsledků se přesto hamburská rodačka dočkala potlesku a několikaminutových gratulací koaličních i opozičních představitelů, mezi nimiž nechyběli ani její největší kritici z protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Po poledni pak Merkelová do rukou předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho složila přísahu, když ji předtím v sídle hlavy státu do funkce jmenoval prezident Frank-Walter Steinmeier.

Angela Merkelová přijímá květiny od šéfa poslanců CDU Volkera Kaudera poté, co byla znovu zvolena německou kancléřkou. Merkelová, které už gratulovali třeba prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Emmanuel Macron, se dneškem vyrovnala velikánům německé poválečné politiky Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi (oba CDU), kteří po vyhraných volbách také čtyřikrát usedli do čela vlády. Na rozdíl od ní ale nikdy nevedli kabinet velké koalice.

V tom aktuálním, který se poprvé sešel v podvečer, Merkelovou doplňuje 15 ministrů, kteří odpoledne taktéž složili přísahu. Je mezi nimi mimo jiné nový ministr financí Olaf Scholz nebo šéf diplomacie Heiko Maas (oba SPD).

Nový německý kabinet v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou (druhá zprava), vpravo je prezident Frank-Walter Steinmeier. Všem členům vlády dnes spolkový prezident Steinmeier, který je jmenoval do funkce, kladl na srdce, aby naslouchali občanům a důrazně vystupovali proti nenávisti a násilí. "Jsou to léta zkoušky pro demokracii," řekl politik, který výrazně přispěl tomu, že znovu vznikla velká koalice. Když v listopadu zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými a země směřovala k předčasným volbám, byl to právě on, kdo vyzval k dalším jednáním.

Volbu kancléřky dnes poznamenaly dva incidenty. Jednak to bylo chování poslance AfD s českými kořeny Petra Bystroně, který porušil tajnost volby, když na internetu zveřejnil svůj hlasovací lístek. Od Schäubleho za to dostal pokutu 1000 eur (25.400 Kč). Jednak to byl neznámý muž, proti němuž musela zasáhnout ochranka, protože se na několik metrů přiblížil k Merkelové, když opouštěla budovu parlamentu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 24. února 2019

Očekáváme v 5:00 -4°C

Celá předpověď