Merkelová označila velikonoční uzávěru za chybu, proto se ruší

foto Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně 24. března 2021.

Berlín - Plánovaná velikonoční uzávěra v Německu byla chyba, proto se zavádět nebude. Po dnešním mimořádném jednání s premiéry spolkových zemí to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Řekla také, že se veřejnosti omlouvá za nejistotu, kterou způsobila, a že prosazení krátkodobé uzávěry považuje za svou vlastní chybu.

Merkelová se s premiéry v noci na úterý po složitém jednání dohodla, že velikonoční svátky od 1. do 5. dubna využije Německo ke krátkodobé uzávěře. Původně se přitom očekávalo, že Německo přes Velikonoce pravidla rozvolní, aby se mohly rodiny scházet v hojnějším počtu. To se ale nestalo.

Německá kancléřka Angela Merkelová na schůzi vlády 24. března 2021. Zelený čtvrtek 1. dubna a bílá sobota 4. dubna měly být podle ujednání letos výjimečně prohlášeny za dny pracovního klidu. Jeden z návrhů počítal i s uzavřením supermarketů; výsledná dohoda ale umožnila ponechat obchody s potravinami otevřené. Podle kritiků ale nebyla uzávěra bez souhlasu parlamentu uskutečnitelná.

"Velikonoční pauza byla chybou, protože nebylo možné ji provést," řekla Merkelová s tím, že to vyvolalo zmatek a nejistotu. "Hluboce toho lituji a prosím všechny obyvatelky a obyvatele o prominutí," dodala.

Merkelová také řekla, že boj s pandemií je náročný a složitý, ale že koronavirus se nakonec porazit podaří. Nyní je ale podle ní nutné šíření infekce opět zpomalit, aby se podařilo zastavit nastupující třetí vlnu pandemie. O dalším postupu tažení proti epidemii bude Merkelová jednat s premiéry 12. dubna. Karanténa v Německu prozatím platí do 18. dubna.

Vicekancléř Olaf Scholz na dnešní tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí Merkelové velikonoční uzávěru neuskutečňovat bylo správné. Doplnil, že je nutné se takových chyb v budoucnu vyvarovat. "Jednání musíme příště lépe připravovat," řekl. Scholz byl spolu s bavorským premiérem Markusem Söderem a berlínským primátorem Michaelem Müllerem součástí užší skupiny, se kterou se Merkelová na velikonoční pauze dohodla.

Merkelová po dnešním mimořádném jednání s premiéry debatovala s poslanci Spolkového sněmu. Těm rovněž řekla, že plán na velikonoční uzávěru byl chybný. "Tato chyba je jen a pouze mou chybou, neboť v konečném důsledku nesu hlavní odpovědnost já sama," řekla Merkelová, které se od poslanců dostalo potlesku.

Merkelové se mezitím zastali někteří zemští premiéři. Saský premiér Michael Kretschmer, který je členem kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), řekl, že šéfka spolkové vlády odpovědnost za pondělní jednání přejímat nemusí. "Toto rozhodnutí bylo přijato společně 16 premiéry a spolkovou vládou," zdůraznil Kretschmer. Stejně se vyjádřil i jeho kolega ze Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který je předsedou CDU. "Všichni jsme s tím souhlasili. Měli jsme pochybnosti, ale nakonec všech 16 premiérů řeklo, že to tak uděláme," uvedl.

U liberálů se ale kancléřka s přílišným pochopením nesetkala. Šéf poslanecké frakce svobodných demokratů (FDP) a zároveň předseda strany Christian Lindner doporučil Merkelové, aby Spolkový sněm požádala o důvěru. "Podporu své koalice nemusí mít jistou," dodal o kancléřčině vládě konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů SPD.

Na to, zda se kancléřka opravdu může opřít o podporu poslanců CDU/CSU a SPD, se Merkelové zeptal šéf frakce postkomunistické Levice Dietmar Bartsch. Šéfka spolkové vlády mu odpověděla, že jejich podporu má.

Kancléřky se již zastalo několik poslanců včetně sociálního demokrata Karla Lauterbacha, který dlouhodobě souhlasí s opatrným epidemickým postojem Merkelové. Merkelová si podle něj za své prohlášení o odpovědnosti zaslouží respekt.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď