Merkelová a čínský premiér Li se přihlásili k pravidlům WTO

foto Německá kancléřka Angela Merkelová (vpravo) s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a její čínský protějšek Li Kche-čchiang se dnes po jednání v Berlíně přihlásili k systému pravidel mezinárodního obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Merkelová uvedla, že s premiérem hovořila také o lidských právech, informovala agentura DPA. Oba státníci se zúčastnili podpisu série dohod mezi německými a čínskými firmami, Li se večer zúčastní i čínsko-německého fóra pro hospodářskou a technologickou spolupráci.

Merkelová prohlásila, že Německo a Čína se drží systému pravidel WTO, o obchodním sporu se Spojenými státy se ale nezmínila. Ocenila nové možnosti působení německých firem v Číně, otevření čínských finančních trhů i skutečnost, že například německé automobilové koncerny už mohou v čínských podnicích získat i více než 50procentní podíl.

"Jsme pro volný obchod a multilateralismus," řekl čínský premiér. Podle Merkelové však bylo tématem jednání i dodržování lidských práv a podmínky pro působení nevládních organizací v Číně. "Spolupráce umožňuje, abychom otevřeně hovořili také o kontroverzních otázkách," řekla Merkelová.

Li je v Berlíně spolu s mnoha ministry čínské vlády na již pátých německo-čínských mezivládních konzultacích. Při té příležitosti bylo podepsáno 22 smluv v objemu 20 miliard eur (přes 517 miliard Kč). Merkelová vyzdvihla zejména plánované projekty týkající se samořízených dopravních prostředků nebo výstavby čínské továrny na výrobu článkových baterií ve spolkové zemi Durynsko.

Čínský premiér dnes také zdůraznil, že Čína svůj trh ještě více otevře zahraničním investorům a německým společnostem slíbil, že se nemusejí obávat o své duševní vlastnictví. Nové smlouvy o rozšíření aktivit v Číně nebo o strategické spolupráci s čínskými partnery podepsaly firmy jako je BASF, SAP, Siemens nebo BMW.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 25. dubna 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď