Menšinová koalice na radnici v H.Králové ukončila koaliční smlouvu

foto Zasedání zastupitelstva města 7. prosince 2020 v Hradci Králové.

Hradec Králové - Občanská demokratická strana (ODS) a Hnutí ANO ukončily koaliční smlouvu pro menšinovou vládu na radnici stotisícového Hradce Králové. Krok má vytvořit prostor pro vznik vedení města založeného buď na novém a pevném koaličním uskupení nebo na principu otevřeného vedení za účasti dalších stran a hnutí. ČTK to dnes sdělili zástupci obou subjektů.

Trojkoalice ANO, ODS a Změny a Zelených se rozpadla loni na konci listopadu, kdy z ní odešla Změna pro Hradec a Zelení. Koaliční smlouva zůstala platná, koalice ale fakticky ztratila většinu v zastupitelstvu města.

“I přes jednání zbývajících koaličních subjektů s opozičními uskupeními o možném doplnění koalice se do dnešního dne nepodařilo ustavit takovou většinu v zastupitelstvu města, která by byla pevným spojením demokratických stran a zajistila by stabilní vedení města Hradec Králové,” uvedli v prohlášení zástupci ODS a ANO.

Podle nich by mělo být společným cílem všech zastupitelů města zajištění do termínu řádných komunálních voleb pokračování započatých investičních projektů, zhodnocování majetku města a řešení následků probíhající pandemie covidu-19.

Na radnici v Hradci Králové v poslední době menšinově vládla ODS s hnutím ANO, v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu měla koalice 16 mandátů. Primátorem je Alexandr Hrabálek (ODS).

"Domluvili jsme se s Hnutím ANO, že rozchod učiníme civilizovaně a přátelsky. Zůstáváme ve svých funkcích, zůstává ve své funkci rada města, a to do doby, než vyjednávací týmy vyjednají nějaké jiné složení, jinou koalici, jiný typ spolupráce. Vedení města funguje, město funguje. Myslím, že by bylo nyní nezodpovědné, kdybychom rezignovali na své funkce,” řekl dnes ČTK Hrabálek. Zopakoval, že nelpí na funkci primátora.

Dosavadní vyjednávání o nové koalici zatím pokaždé zkrachovala. Například ODS dříve navrhovala novou koalici disponující 20 hlasy z ODS, Hradeckého demokratického klubu, Pirátů a lidovecké Koalice pro Hradec. Už tehdy občanští demokraté uvedli, že netrvají na funkci primátora. Krajský předseda ODS a poslanec Ivan Adamec na konci února označil situaci v Hradci Králové za neudržitelnou a uvedl, že pokud se do dnešního jednání zastupitelstva nepodaří najít řešení, požádá zastupitele za ODS ve vedení města, aby z koalice odešli. Jednání hradeckého zastupitelstva by mělo začít dnes odpoledne.

Naopak možní partneři ODS v nové koalici již dříve uvedli, že podmínka ODS na koalici bez Změny a Zelených je pro ně nepřijatelná, tedy že jediná možná varianta na stabilní a udržitelný rozvoj města je varianta 23 zastupitelů.

"Hradec Králové potřebuje restart. Jediným možným řešením je vytvoření koalice všech stran vyjma hnutí ANO a KSČM s jasnou většinou 23 hlasů v zastupitelstvu.V nastalé situaci není možné koaliční většinu opírat o jeden či dva hlasy. Zároveň je vyloučena jakákoliv účast hnutí ANO a KSČM ve vedení města," uvedl v prohlášení předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal.

Od ODS očekává odstoupení primátora Hrabálka a jeho náměstka pro investice Jiřího Bláhy (ODS). "Od zástupců ODS jsme slýchali, že po ukončení koaliční spolupráce by mělo následovat odstoupení z funkcí náměstka či primátora. V opačném případě by ODS popřela sama sebe," uvedl Dohnal.

Hnutí ANO v Hradci Králové komunální volby vyhrálo a má v zastupitelstvu 11 mandátů. ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět, Koalice pro Hradec má tři zastupitele a KSČM také tři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď