Mendelova univerzita má novou budovu, poslouží k setkávání i výstavám

foto Novou budovu Design lab otevřeli 15. února 2023 v kampusu Mendelovy univerzity v Brně. Je v ní galerie, kavárna a prostory k setkávání.

Brno - Kampus Mendelovy univerzity v Brně-Černých Polích se rozrostl o novou budovu, takzvaný design lab. Přízemí včetně venkovní terasy je prostorem pro setkávání, tvůrčí činnost a výstavy, v patře je zóna pro výuku nebo konference. Náklady činily 19,5 milionu korun, řekla ČTK mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Fotogalerie

Design lab má plnit funkci neformálního prostoru, kde se mohou setkávat studenti z různých ročníků a oborů mezi sebou, ale také s vyučujícími a lidmi z oboru.

"Naším záměrem bylo rozšířit zapojení studentů do aktivit školy a přiblížit jim proces vzniku nových finálních produktů. Chceme studenty připravovat na jejich působení v nejlepších firmách nejen v České republice nebo je motivovat k zakládání svých vlastních značek a podniků," uvedl Martin Plachý, jeden z autorů myšlenky.

"Studenti budou mít možnost poznávat šířeji problematiku produktů a designu. To, že dobrý nápad je jen několik málo procent v celém příběhu vedoucímu k úspěchu. Většinu nakonec tvoří sofistikovaná práce, která má svá pravidla, a to nakonec odlišuje ty úspěšné od zbytku," dodal Petr Novague, spoluautor projektu.

Dvoupodlažní stavba je modulárním systémem tvořeným 11 kontejnery tmavošedé barvy s velkými prosklenými plochami. Vznikl tak industriální a moderní protiklad k ostatním budovám kampusu.

Návrh na vybavení vzešel od studentů. Studie interiérů se účastnilo 15 studentů designu nábytku. Uspěla Anna Horáková. Většina nábytku vznikla v dílnách ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií.

Velkou výzvou pro studenty byl požadavek, aby některé z nábytkových prvků byly variabilní. "Pro tento účel jsem navrhla objekt ve tvaru krychle vyrobený z překližky. Prvek, který slouží jako výstavní, ale zároveň se může proměnit v sedací plochu nebo konferenční stolek. Mimo jiné jsem se zaměřila na barvy, které podtrhují rozdílné funkce obou pater, a taky na materiál,“ popsala Horáková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď