Média: Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny

foto Solární a větrná elektrárna - ilustrační foto.

Brusel - Členské státy Evropské unie by mohly stanovovat vyšší příjmové stropy pro elektrárny, které prokáží, že jejich výrobní náklady přesahují strop ve výši 180 eur (zhruba 4400 Kč) za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Evropskou komisí. Vyplývá to z kompromisního návrhu připraveného Českou republikou, ke kterému získaly přístup německý list Süddeutsche Zeitung a agentura Reuters. Návrh má zajistit, aby tyto elektrárny zůstaly v provozu.

Evropská komise navrhla zavedení stropu pro příjmy elektráren s nízkými náklady ve výši 180 eur za MWh minulý týden. Návrh se týká elektřiny vyráběné ze solárních, větrných, jaderných, hnědouhelných zdrojů či biomasy. Veškeré příjmy elektráren nad stanovenou úrovní budou moci státy využít na opatření na podporu domácností a podniků čelících prudkému zdražování energií.

Navržený systém nezahrnuje elektrárny na černé uhlí, protože jejích náklady podle komise přesahují 180 eur za MWh. Podle kompromisního návrhu by se nicméně mohl pro elektrárny na černé uhlí stanovit vyšší limit, čímž by se tyto elektrárny staly součástí systému, píše Reuters.

Evropská komise navrhla rovněž systém zdanění nadměrných zisků ropných firem a producentů dalších fosilních paliv. Kompromisní návrh předpokládá, že členské země EU, které již zdanění nadměrných zisků zavedly, budou moci svá opatření ponechat v platnosti v případě, že se výtěžek minimálně vyrovná předpokládanému výtěžku u unijního systému.

Diplomaté z členských zemí EU nyní o návrzích jednají. Snaží se dospět k takové podobě opatření, kterou by byly všechny státy ochotny schválit na zasedání ministrů energetiky EU, jež se uskuteční 30. září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď