Média: Policie v Bělorusku zatýká stávkující a demonstranty

foto Policejní zátaras na demonstraci proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka v Minsku 25. října 2020.

Minsk - Zaměstnanci některých velkých firem v Bělorusku dnes na výzvu opozice odmítli zahájit práci, stávkující zatýká policie. Informují o tom nezávislé běloruské servery. Vládní mluvčí řekla, že velké státní továrny fungují normálně. V Minsku demonstrují hlavně studenti a penzisté, hlásí Reuters. Podle běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna policie dnes zadržela po celé zemi 150 lidí.

Lidé v Minsku na různých místech vytvářeli lidské "řetězy solidarity" na podporu ultimáta, které opozice dala prezidentovi Alexandru Lukašenkovi do neděle, kdy měl odstoupit. Policie podle očitých svědků demonstranty zatýká, uvedla ruská agentura TASS.

"Mnoho obchodů, kaváren a restaurací v centru Minsku je zavřeno. Stovky univerzitních studentů vyrazily za tleskání a skandování do ulic metropole, projíždějící auta na ně na znamení podpory troubí," napsala odpoledne agentura Reuters.

Zahájit práci odmítli pracovníci velkých chemiček v Grodnu a minských podniků MZKT a MZT. Do těchto firem ale přijela policie a zatkla neupřesněný počet dělníků, uvedl server Belorusskij partizan. Na sociální sítě lidé podle portálu posílají snímky prázdných dílen a tvrdí, že zaměstnanci nezačali pracovat. "Tyto informace je samozřejmě nutné ověřit, nicméně je zjevné, že ultimátum a výzvu ke stávce mnozí vyslyšeli," napsal opoziční server.

Státní koncern Belněftěchim naopak podle agentury TASS ujistil, že Azot Grodno a další podniky koncernu fungují normálně. Stejně tak zprávy o stávce popřel minský závod na výrobu traktorů MTZ.

"Všechny výrobní podniky podle stavu k desáté hodině dopolední (09:00 SEČ) fungují normálně. Výroba se nezastavila," ujistila mluvčí běloruského premiéra. "Nemáme informace o stávkách, velké podniky fungují normálně," uvedlo ministerstvo průmyslu.

Stovky menších firem a obchodů podle serveru Tut.by dnes daly svým pracovníkům volno: některé podniky tak učinily kvůli možným potížím, jiné na znamení solidarity.

Tajná služba KGB podle agentury TASS obvinila některé z protestujících z "extremistických činů", které jsou podle ní organizované "zločineckými skupinami s cílem destabilizovat společensko-politickou situaci v zemi". Pohrozila přitom, že podobné činy může kvalifikovat jako terorismus.

Od začátku hromadných protestů policie zatkla 15.000 lidí a skoro všichni opoziční vůdci utekli ze země nebo byli zadrženi, připomíná Reuters.

V neděli vypršelo ultimátum, které dala z exilu opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Požaduje, aby Lukašenko odstoupil, dále aby režim propustil všechny politické vězně a vypsal nové prezidentské volby. Jinak má podle Cichanouské ode dneška začít generální stávka.

Cichanouská Bělorusy vyzvala, aby také zablokovali silnice, nevyužívali státní obchody či služby a vybrali si všechny peníze z bankovních účtů. Lukašenko podle agentury Reuters reagoval slovy: "Kdo bude krmit děti?"

Komentátoři připomínají, že o vyvolání stávek se opozice snažila i v předchozích měsících, ale režim dokázal tuto formu protestů potlačit uvězněním členů stávkových výborů a pohovory vedení firem s pracovníky.

Lukašenkovo odmítnutí skončit po 26 letech ve vysoké funkci otestuje, zda má opozice masovou podporu. Tu potřebuje, aby zastavila podniky v celé zemi, která má zhruba 9,5 milionu obyvatel, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že zatím není jasné, jak se protestní akce rozšířila. Přesto 11 týdnů po sporných prezidentských volbách ze 9. srpna, jejichž vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, krize v této bývalé sovětské republice vstoupila do nové fáze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď