Média: OPEC+ v lednu zvýší těžbu o 500.000 barelů denně

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Vídeň/Londýn - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem se dohodli, že od ledna zvýší těžbu o 500.000 barelů denně. Informovaly o tom dnes agentura Reuters a list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Tyto informace podle Reuters potvrdilo také kazachstánské ministerstvo energetiky.

Skupina zvaná OPEC+ tak zmírní omezení těžby, kterým se snaží podpořit ceny ropy v době koronavirové krize, na 7,2 milionu barelů denně z nynějších 7,7 milionu barelů denně. Nový rozsah omezení těžby bude odpovídat zhruba sedmi procentům globální produkce ropy. Od ledna pak bude OPEC+ o objemu těžby jednat každý měsíc, píše Reuters.

Původně se předpokládalo, že skupina OPEC+ prodlouží nynější omezení dodávek ropy minimálně do března. To prosazovala Saúdská Arábie, která je lídrem kartelu OPEC. Někteří členové skupiny však začali zpochybňovat, zda je nynější omezení produkce ještě nutné. Ceny ropy totiž minulý měsíc výrazně vzrostly kvůli optimismu ohledně vakcíny proti covidu-19.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď