Média: Neúspěch jednání Mayové v Bruselu má na svědomí DUP

foto Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn/Brusel - Neúspěch pondělního jednání o uzavření dohody, která by Británii posunula do další fáze jednání o odchodu z Evropské unie, má na svědomí Demokratická unionistická strana (DUP). S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala britská média. Severoirská strana, která podporuje menšinovou vládu Theresy Mayové v Londýně, dala podle nich premiérce najevo, že dohodu v její aktuální podobě nepodpoří. Ministři financí a pro brexit Philip Hammond a David Davis vyjádřili přesvědčení, že se dohodu podaří uzavřít do konce týdne.

Pondělní jednání premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nepřineslo průlom. Na základě řady zpráv i vyjádření politiků z uplynulých dní se přitom čekalo, že se Mayové podaří v Bruselu dojednat dohodu, která by umožnila šéfům států a vlád evropské sedmadvacítky souhlasit příští týden na summitu se zahájením další fáze jednání o budoucích vztazích Británie a EU.

Podle britských médií ale severoirská Demokratická unionistická strana, která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, dala najevo, že s vyjednanou podobou dohody o statusu Severního Irska nesouhlasí.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová v minulých dnech několikrát upozornila, že její strana nepodpoří žádnou dohodu, která by zaváděla v Severním Irsku zvláštní pravidla a komplikovala obchodní výměnu se zbytkem Spojeného království.

Podle britských médií dojednaný kompromis předpokládal, že by v Severním Irsku i po brexitu platila do značné míry unijní pravidla. Severní Irsko by de facto zůstalo členem celní unie a společného trhu. Hraniční režim mezi Irskou republikou, členem EU, a Severním Irskem by tak mohl zůstat i po brexitu stejně volný, jako je nyní.

"Hospodářská a ústavní celistvost Spojeného království nesmí být předmětem jakýchkoli kompromisů," uvedla Fosterová.

DUP má v britském parlamentu v Londýně po červnových volbách sice jen deset křesel, bez její podpory by ale konzervativní vláda premiérky Mayové padla. Podle britské stanice BBC se Mayová chtěla dnes s DUP sejít k jednání. Fosterová ale podle listu The Daily Telegraph vyloučila, že by dnes za Mayovou do Londýna přijela, neboť dohoda o irské hranice není podle ní ani zdaleka na dohled. Mluvčí britské vlády sdělil, že si Mayová a Fosterová budou dnes telefonovat. Hovořit podle něj bude premiérka i s předsedkyní druhé nejsilnější severoirské strany Michelle O'Neillovou.

Pokud by Severního Irsko mělo výjimečné postavení, které by mu umožňovalo zůstat de facto členem celní unie a jednotného evropského trhu, chtělo by takový status i Skotsko, Wales či Londýn, oznámili skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, její velšský kolega Carwyn Jones a londýnský starosta Sadiq Khan.

Kromě režimu na irské hranici musí Británie dosáhnout v první fázi jednání s evropskou sedmadvacítkou dohody také v problematice finančního vyrovnání a práv občanů EU v Británii a Britů v unii po brexitu.

Jednání by měla tento týden ještě pokračovat, aby se dosáhlo plné shody před summitem EU, který začne příští čtvrtek. Podle zdroje BBC by se mohla Mayová do Bruselu vrátit už ve středu. Mluvčí Evropské komise dnes řekl, že komise je připravena jednání obnovit, až bude Londýn připraven.

Britský ministr financí Philip Hammon dnes řekl, že věří, že se dohody podaří dosáhnout ještě tento týden. "Debata právě teď pokračuje a bude pokračovat celý den," uvedl.

Ministr pro brexit David Davis, který čelil interpelaci v britském parlamentu, uvedl, že se podařilo v jednáních dosáhnout značného pokroku a strany jsou blízko dohodě. Vláda podle něj ale neuvažuje o tom, že by část království ponechala v celná unii.

Irská vláda pohrozila, že bez garance propustnosti hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem může zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Londýna s Bruselem zablokovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď