Německá prokuratura podezřívá podle médií z vraždy Gruzínce Rusko

foto Německá policie, polijecní vůz, zásah - ilustrační foto

Berlín - Vyšetřování srpnové vraždy Gruzínce Zelimchana Changošviliho v Berlíně se chystá převzít nejvyšší německé státní zastupitelství. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovalo několik německých médií. Podle nich se totiž potvrdilo podezření, že za vraždou stojí ruské tajné služby. Spolková prokuratura se zabývá pouze závažnou kriminalitou včetně terorismu či činů, do kterých se zapojily cizí mocnosti. Dnes uvedla pouze to, že vyšetřování zatím nepřebrala.

Čtyřicetiletý Zelimchan Changošvili, který v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, přišel o život 24. srpna ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína. V jednom ze zdejších parků ho podle svědků muž, který přijel na kole, dvakrát střelil do hlavy. Policie nedlouho po činu zadržela 49letého ruského občana.

Německý server Spiegel Online dnes uvedl, že nejvyšší státní zastupitelství podezřívá ze zadání vraždy "ruské státní orgány". Podle něj padne rozhodnutí o převzetí vyšetřování spolkovým státním zastupitelstvím v následujících několika dnech. "Zdá se, že diplomatické rozmíšce se již nelze vyhnout," uvedl Spigel Online.

Rus, kterého německá policie krátce po vraždě Changošviliho zadržela, měl cestovní pas vystavený na jméno Vadim Sokolov. Podle Spiegel Online se ale jedná o falešnou identitu. Podle německých médií se policii podařilo muže identifikovat jako rodilého Kazacha Vadima K., pachatele vraždy jistého ruského obchodníka z roku 2013.

Podle veřejnoprávní stanice ARD Vadima K. ruské úřady kvůli vraždě z roku 2013 hledaly do roku 2015, kdy náhle pátrání zastavily. Podle ARD se němečtí vyšetřovatelé domnívají, že se jej Rusům podařilo najít, naverbovat a následně pověřit vraždou Gruzínce v Berlíně.

Zastřelený Changošvili, který byl Čečencem s gruzínským pasem, v Gruzii úzce spolupracoval s tajnými službami a snažil se bojovat proti pronikání ruského vlivu do země.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď