Média: Izraelská policie používala bez povolení špionážní software proti občanům

foto Ilustrační foto - Izraelci 13. října 2020 znovu protestovali před jeruzalémskou rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua. Je to už dvanáctý víkend, kdy lidé pořádají tyto akce s poukazem na premiérovy korupční skandály.

Jeruzalém - Izraelský parlament dnes požádal o vyšetření informace, podle níž policie používala software Pegasus ke špehování občanů. Podle izraelských médií požádali poslanci předsedu parlamentu Mickeyho Levyho, aby kvůli tomu zřídil parlamentní vyšetřovací komisi. Cílem sledování byli podle tisku někteří starostové i účastníci protestů proti bývalému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Podle části poslanců je nepřijatelné, aby policie používala takovou technologii bez soudního nařízení.

Deník Haarec napsal, že policie část obvinění odmítla a tvrdí, že dodržela zákon. To, že využívala Pegasus, ale nepopřela.

Pegasus izraelské firmy NSO Group je navržen tak, aby umožnil vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a dalším údajům v telefonech iPhone a telefonech s operačním systémem Android. Může infikovat telefony bez jakékoli akce uživatele a bez zanechání stop.

Jako první o policejním využívání tohoto softwaru informoval izraelský ekonomický deník Calcalist. Autor své tvrzení nedoložil žádným zdrojem, ale poskytl velmi podrobný popis využívání softwaru policií.

Roku 2013 ho pro policii koupil její tehdejší velitel Johanan Danino. Jeho nástupce Roni Alšajch pak použití softwaru značně rozšířil. Policie začala také rozšiřovat svou kybernetickou složku SIGINT a zapojila do ní lidi z izraelské vojenské zpravodajské jednotky. V roce 2013 policie zakoupila nejzákladnější verzi softwaru za 2,7 milionu šekelů (19 milionů korun) a pak přikupovala další verze.

NSO tento software prodávala i do ciziny, například Spojeným arabským emirátům, údajně také Saúdské Arábii, Indii, Maďarsku, Mexiku nebo Polsku. Podle Haarecu jde o země, jimž věnoval svou pozornost premiér Netanjahu. Vyšlo najevo, že byl tento prostředek špionáže využit i proti novinářům a lidskoprávním aktivistům na celém světě.

NGO tvrdí, že byl Pegasus navržen jako pomoc v boji proti zločincům a teroristům a že firma nemá vliv na to, jakým způsobem klient se softwarem naloží.

Izraelský státní auditor Matanjahu Englman dnes řekl, že začne podezření použití Pegasu ke sledování občanů vyšetřovat. O vysvětlení policii požádal také generální prokurátor Avichaj Mandelblit.

V parlamentu věc vyvolala bouřlivou debatu. Ministr pro veřejnou bezpečnost Omer Barlev, pod nějž spadá policie, řekl, že ověří, zda policie k použití toto špionážního nástroje dostala soudní povolení. Poslanec za stranu Merec Mosi Raz řekl, že jeho strana požádala Barleva, aby Izrael okamžitě přestal Pegasus využívat ke sledování občanů.

Jeden z vůdců protestů proti Netanjahuovi Eldad Janiv vyzval Barleva, aby požadoval výslech nynějšího policejního velitele Kobiho Šabtaje.

Účastníci demonstrací chtěli Netanjahua přinutit k rezignaci. Organizátoři nyní chtějí, aby policie zveřejnila seznam demonstrantů, jejichž telefony byly napadeny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď