Mayovou další demise nepostihly, hrozí jí ale vyslovení nedůvěry

foto Ilustrační foto - Britská premiérka Theresa Mayová přichází na konferenci vládní Konzervativní strany.

Londýn - Po čtvrtečním bouřlivém vývoji na britské politické scéně dnes zatím žádné další rezignace ministrů neoslabily vládu premiérky Theresy Mayové. Ta pokračovala v obhajobě návrhu brexitové dohody, který její kabinet podpořil ve středu. Několik euroskeptických ministrů, o jejichž rezignaci se ve čtvrtek mohutně spekulovalo, zřejmě na svých místech zůstává. Odpůrci Mayové z řad konzervativních poslanců ale údajně shromáždili dostatek podpisů potřebných pro vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry Mayové jako lídrovi strany. Novým ministrem pro odchod Británie z Evropské unie se dnes stal Stephen Barclay. Na rozdíl od svých předchůdců bude mít Barclay ale jiné úkoly, věnovat se bude především domácí přípravě na brexit. Další jednání s EU bude do mimořádného summitu EU vést osobně Mayová.

Pokud by taková nedůvěra byla vyslovena, musela by Mayová skončit i jako premiérka. K uspořádání hlasování konzervativních poslanců je zapotřebí, aby o to požádalo nejméně 48 z nich (tedy 15 procent), a podle portálu BrexitCentral a televize Sky News již tohoto počtu bylo dosaženo.

Deník The Daily Telegraph uvedl jako možné datum hlasování příští úterý. Odpůrci Mayové by museli pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců. Pokud by ale Mayová případné hlasování ustála, znamenalo by to podle analytiků posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.

Pozitivním signálem pro britskou premiérku je to, že po čtvrtečních odchodech ministra pro brexit Dominica Raaba a ministryně práce Esther McVeyové, dnes žádné rezignace nepřišly. Ve vládě zůstává i ministr životního prostředí Michael Gove, jehož odstoupení bylo podle médií po schválení předběžné brexitové dohody na spadnutí. Gove řekl, že Mayové naprosto důvěřuje. Podle britských novinářů se nejspíše domnívá, že z pozice ve vládě stále může výslednou podobu brexitu zkorigovat.

Ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox se pak jako dosud první z euroskeptických členů vlády postavil za plán premiérky Mayové, když prohlásil, že jakákoli dohoda s Bruselem je lepší než nespořádaný odchod Británie z EU. Ve funkcích kromě něj a Govea údajně zůstávají i další tři členové vlády, kteří dříve vyjadřovali výhrady k dojednaným podmínkám brexitu. Zároveň po Raabově odchodu stále není jasný osud rezortu pro vystoupení z Unie.

Předsedkyně vlády mezitím pokračovala v obhajobě návrhu "rozvodové smlouvy", když ráno půl hodiny odpovídala na dotazy zástupců veřejnosti ve vysílání rozhlasové stanice LBC. Zopakovala, že předložený dokument je tím nejlepším, co mohl Londýn s Bruselem dojednat. Dojednán prý byl tak, aby Británie přestala podléhat pravidlům EU s koncem roku 2020. Dodala mimo jiné, že během vyjednávání nečinila ústupky jen britská strana.

Kritici Mayové rovněž nezaháleli a například bývalý ministr pro brexit David Davis v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC označil aktuální návrh za příšerný. Jeho někdejší náměstek Steve Baker pak prohlásil, že pokud se o dohodě bude hlasovat v parlamentu, premiérka souboj prohraje.

Britské deníky dnes psaly o odhodlání nebo až tvrdohlavosti, které Mayová tváří v tvář hrozící občanské válce ve vlastní straně prokazuje. Také však rozebíraly ožehavost její současné situace a rýsující se konflikt se Severoirskou unionistickou stranou, o jejíž podporu se menšinová konzervativní vláda v britském parlamentu opírá. Podle komentáře webu inews nyní mezi Mayovou a parlamentem nastává hra kdo z koho. "Připoutejte se, tohle je jen začátek," avizoval.

Ministrem pro brexit bude Barclay, jednání s EU povede premiérka

Novým ministrem pro odchod Británie z Evropské unie se dnes stal Stephen Barclay, který dosud zastával post náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Oznámil to mluvčí britské vlády, informovala agentura Reuters. Na rozdíl od svých předchůdců bude mít Barclay ale jiné úkoly, věnovat se bude především domácí přípravě na brexit. Další jednání s EU bude do mimořádného summitu EU vést osobně premiérka Theresa Mayová.

Nové ministry premiérka Mayová musela vybrat poté, co ve čtvrtek svou rezignaci kvůli oznámili ministr pro brexit Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Oba členové vlády nesouhlasili s předběžným textem dohody o brexitu, kterou vláda Mayové vyjednala v Bruselu.

Podle britských médií Mayová původně funkci ministra pro brexit nabídla ministru životního prostředí a přednímu zastánci odchodu Británie z Evropské unie Michaelovi Goveovi, ten ale údajně odmítl a rozhodl se zůstat v dosavadní funkci.

Barclay, který podle agentury Reuters v roce 2016 v referendu o brexitu hlasoval pro odchod Británie z Evropské unie, bude mít podle mluvčího vlády coby ministr jiné úkoly než měli jeho dva předchůdci David Davis a Dominic Raab. Na posledních deset dní vyjednávání o budoucím uspořádání vztahů s EU, tedy do mimořádného summitu EU 25. listopadu, na kterém se mají lídři zemí EU zabývat "rozvodovou dohodou", bude dohlížet Mayová osobně, řekl vládní mluvčí.

Nový ministr pro brexit by se měl věnovat spíše domácí přípravě na odchod Británie z EU a tomu, aby byla dohoda následně schválena v britském parlamentu.

Právník Barclay byl dosud náměstkem ministra zdravotnictví. Od roku 2010 je také poslancem za Konzervativní stranu. BBC uvedla, že je považován za vysoce loajálního k premiérce Mayové.

Do vlády se vrátila Amber Ruddová, která nahradí ve funkci Esther McVeyovou, která stejně jako Raab rezignovala kvůli nesouhlasu s předběžným textem brexitové dohody. Ruddová byla do dubna ministryní vnitra. Ve funkci skončila kvůli skandálu kolem přísné imigrační politiky, která se dotkla i přistěhovalců z Karibiku přesídlených do Británie po druhé světové válce. Ruddová je od roku 2016 již šestou šéfkou ministerstva práce.

Do funkce byli dnes kromě dvou ministrů jmenováno také několik náměstků a nižších úředníků, jejichž předchůdci své posty rovněž opustili pro nesouhlas s kurzem premiérky Mayové v jednáních o brexitu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď