Mayová se v Bruselu dohodla, rozhovory o brexitu se asi posunou

foto Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na tiskové konferenci v Bruselu.

Brusel - Vyjednavači Británie a Evropské unie se dnes shodli na tom, jak bude rámcově vypadat smlouva o britském odchodu z unie. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po jednání s premiérkou Theresou Mayovu oznámil, že v rozhovorech nastal dostatečný posun, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po brexitu. Zda druhá fáze jednání skutečně začne, se rozhodne na summitu EU příští týden. Irský premiér i předsedkyně severoirské strany DUP vyjádřili s dohodou o řešení irské otázky spokojenost. Na průlom zareagovala britská libra, která na devizových trzích prudce zpevnila, později však o většinu zisků přišla.

Výsledek první fáze brexitového vyjednávání označil Juncker před novináři za kompromis. Mayová posun uvítala s tím, že Londýn má zájem o hluboké a speciální partnerství.

Zahájení druhé fáze jednání o brexitu, která se soustředí na budoucí vztahy Británie s EU, musí schválit příští týden vrcholní představitelé zemí EU. "Jsem si jist, že náš pohled budou sdílet," prohlásil Juncker.

Britská premiérka Theresa Mayová a šéf Evropské rady Donald Tusk.

Na uzavření první fáze se chtěli původně Juncker a Mayová domluvit už v pondělí. Kvůli odporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu v Londýně, ale jednání tehdy ztroskotala. DUP se nelíbila dohoda v otázce režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou. Mayová v noci na dnešek s předsedkyní DUP vyjednala kompromis, se kterým následně odjela do Bruselu.

Spokojenost s ním dnes kromě Fosterové vyjádřil také irský premiér Leo Varadkar. Dublin podle něj dosáhl v první fázi rozhovorů o brexitu všeho, čeho chtěl. Irsko usilovalo o zachování volného režimu bez kontrol na hranici se Severním Irskem. Ve druhé fázi rozhovorů Dublin podle Varadkara zůstane "ostražitý".

Kromě hraničního režimu se Mayové a zástupcům EU podařilo dosáhnout dohody i o řešení dvou dalších velkých témat první etapy rozhovorů: práv občanů EU v Británii a Britů v unii a finančního vyrovnání. Oficiální text nezmiňuje sice žádnou konkrétní částku, v médiích se ale objevuje 40 až 60 miliard eur (bilion až asi 1,5 bilionu Kč).

Britští politici, kteří před loňským referendem podporovali odchod své země z EU, se na hodnocení vývoje neshodují. Ministři Boris Johnson a Michael Gove premiérku Mayovou podpořili. Bývalý předseda UKIP Nigel Farage ale řekl, že Británii čeká druhá fáze "ponížení". Sponzor kampaně za brexit Arron Banks dokonce Mayovou označil za zrádkyni.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn se k vývoji jednání přímo nevyjádřil, zdůraznil ale, že chce po brexitu udržet s Evropou "blízký vztah". Starosta Londýna Sadiq Khan vyjádřil zklamání nad tím, že chce Británie opustit i celní unii a jednotný trh. K setrvání v nich vyzvala také skotská první ministryně Nicola Sturgeonová.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že v rozhovorech o brexitu začíná postupně vítězit zdravý rozum. Mluvčí německé vlády upozornil, že navzdory pokroku toho před vyjednávači ještě mnoho zůstává.

Britská libra dnes po zprávách z Bruselu na devizových trzích prudce zpevnila. Nejprve se dostala až na 1,15 eura a přidávala kolem 1,5 procenta, později ovšem o většinu zisků přišla. Podobně k dolaru byla kolem 10:00 SEČ bez větších změn na 1,3473 USD.

Reklama