Zástupce Mayové pohrozil poslancům dlouhým odkladem

foto Ilustrační foto - Britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn - Zástupce britské premiérky Theresy Mayové varoval poslance, že pokud příští týden ani napotřetí neschválí brexitovou dohodu, mohl by se termín vystoupení Británie z Evropské unie výrazně odsunout. Taková možnost je podle něj stále ve hře, i když parlament ve čtvrtek schválil návrh vlády pouze na krátký odklad brexitu. Země má evropský blok podle plánu opustit 29. března, což je už za 14 dní. Mluvčí premiérky pak prohlásil, že Mayová neúnavně pracuje na tom, aby pro svou dohodu získala v Dolní sněmovně podporu.

Několik ministrů britské vlády dnes jednalo se zástupci severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která menšinový kabinet premiérky Mayové podporuje a která dosud brexitovou smlouvu odmítala. Přesvědčit DUP, aby podpořila vládní brexitovou dohodu, bude podle pozorovatelů klíčové, pokud by se o ní mělo skutečně potřetí hlasovat. Souhlas této strany by totiž mohl přimět k podpoře i vzpurné euroskeptické konzervativní poslance.

Předseda frakce DUP v Dolní sněmovně Nigel Dodds dnes po jednání nicméně řekl, že jeho strana sice chce, aby Británie opustila EU s dohodou, nadále jí ale vadí takzvaná irská pojistka. Dnešní jednání s ministry označil za dobré. Přineslo podle něj pokrok, nikoli ale dostatečný. Podle agentury Reuters by se měl Dodds kvůli jednání s ministry do Londýna vrátit v pondělí.

Britští poslanci brexitovou dohodu dvakrát odmítli kvůli sporné irské pojistce. Ta má zabránit kontrolám na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskem; provázejí ji ale hlasy, že navržený mechanismus může připoutat Británii k unijním strukturám i po brexitu. Ve středu Dolní sněmovna odhlasovala, že si nepřeje brexit bez dohody, a ve čtvrtek podpořila vládní návrh krátkého odkladu brecitu podmíněného tím, že brexitová dohoda bude přijata.

Mayová v zásadě dala parlamentu ultimátum - buď její dohodu podpoří, nebo může země čelit dlouhému odkladu, který s sebou nese riziko, že země z EU nakonec vůbec neodejde. Například předseda Evropské rady Donald Tusk již uvedl, že před summitem v Bruselu 21. a 22. března vyzve prezidenty a premiéry sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti "dlouhého" odložení brexitu, pokud o to Britové požádají.

Britská média připomínají, že podle jednoho starého parlamentního pravidla - nepoužitého od roku 1943 - by šéf Dolní sněmovny John Bercow nemusel třetí hlasování o dohodě v parlamentu vůbec umožnit, čímž už také pohrozil. Důvodem je, že jde o něco, co poslanci už rozhodně odmítli.

"A udělá to? (Bercow) je znám svými spornými rozhodnutími ohledně brexitu. A jeho kariéra se chýlí ke konci, je na odchodu a také jeho názory na Evropu jsou dobře známé," napsal server Sky News. Bercow už dříve uvedl, že v referendu v roce 2016 hlasoval pro setrvání země v EU.

Britská média se nicméně shodují, že ačkoli Bercow, z něhož se díky jeho hlasitému usměrňování poslanců stala brexitová celebrita, je nevyzpytatelný, takový krok by byl patrně příliš kontroverzní.

Tusk dnes jednáním s nizozemským premiérem Markem Ruttem v Haagu zahájil sérii schůzek s unijními vůdci před nadcházejícím summitem. Rutte mimo jiné zopakoval, že současná brexitová dohoda je jediná na stole. Nizozemsko je podle něj připravené souhlasit s odkladem brexitu, chce ale záruky, že čas navíc povede k řešení patové situace v Londýně.

Také úřad francouzského prezidenta dnes uvedl, že Paříž bude s odkladem brexitu souhlasit, pokud britští poslanci schválí současnou dohodu nebo do summitu EU, který začne příští čtvrtek, představí jasnou alternativu dalšího vývoje. Odkladu, který by zabránil neřízenému brexitu, je podle dnešního prohlášení nakloněna i předsedkyně německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď