Mayová přišla s dalším ujištěním ohledně práv občanů EU

foto Ilustrační foto - Britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová slíbí občanům Evropské unie žijícím v Británii, že po odchodu země z bloku budou moci zůstat a že celý proces bude tak jednoduchý, jak jen to půjde. Na 100.000 unijních občanů, kteří odebírají vládní e-mailové novinky týkající se této problematiky, dostane od Mayové zprávu, v níž je předsedkyně vlády mimo jiné ujistí, že je nechce používat jako páku na Brusel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Mayová příslušný text zveřejní na svém facebooku. Konzervativní premiérka dnes míří do Bruselu na summit EU.

Lidé, kteří mají v Británii nyní trvalý pobyt, jej budou moci podle Mayové snadno "směnit" za takzvaný status usedlíka. Předsedkyně vlády v e-mailu rovněž uvede, že Londýn a Brusel mají dohodu o právech asi tří milionů občanů EU v Británii "na dosah ruky". Podle ní vznikne skupina složená z expertů na technologie a právo a občanů EU žijících v Británii, jejímž úkolem bude zajistit, aby celý proces postupoval hladce.

Otázka budoucích práv občanů EU v Británii a Britů v zemích evropské sedmadvacítky je jedním ze zásadních sporných témat při jednáních o brexitu. Brusel chce zajistit, aby unijní občané žijící v Británii měli po brexitu v Británii stejná práva, jakým se těší nyní.

EU rozdělila rozhovory o brexitu s Londýnem do dvou fází, kdy nejprve hodlá dojednat podobu samotného britského odchodu a teprve poté začít diskutovat o budoucí podobě vzájemných vztahů. Práv občanů se týká první fáze. Britská strana ale tlačí na co nejrychlejší zahájení druhé fáze, která zahrnuje širokou oblast, sahající od významné otázky obchodu přes spolupráci v obraně a bezpečnosti až třeba po školství a kulturní výměnu.

Mayová dnes míří do Bruselu na summit EU. Zástupci členských států si na pracovní večeři vyslechnou její názor na vyjednávání o odchodu Británie z bloku, žádná diskuse se ale neočekává. Unie dala podle britského tisku jasně najevo, že jediným partnerem pro rozhovory o brexitu je hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier.

Podle britských médií čelí Mayová silnému tlaku ze strany zastánců "tvrdého brexitu" v Konzervativní straně, kteří chtějí, aby Bruselu dala ultimátum: buď bude unie souhlasit se zahájením rozhovorů o budoucích obchodních vztazích, nebo Londýn jednání s Bruselem opustí. Britský tisk dnes k tomu píše, že unie dozajista Mayové nevyhoví, ale bude se snažit zaobalit to tak, aby premiérku na domácí scéně ještě více neoslabila.

Do belgické metropole se dnes navíc vydá také předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který se sejde s hlavním unijním vyjednávačem Barnierem. Corbyn se snaží využít nejednoty britské vlády kvůli brexitu a prezentovat svou stranu jako lepšího partnera pro vyjednávání, uvedl britský deník The Guardian.

Pozice premiérky je oslabená po červnových volbách, kdy konzervativci ztratili většinu. Vládu navíc oslabují vnitřní spory.

Jako další potíž Mayové se od středy jeví klíčový britský zákon o brexitu, který se měl posunout do další legislativní fáze. To se ale podle BBC kvůli dodatkům navrženým opozičními poslanci i rebely z řad konzervativců patrně zpozdí. Vláda to nicméně popřela.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď