Mayová: Odvrátit chaotický brexit lze jedině schválením dohody

foto Britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn - Brexit bez dohody s Evropskou unií lze odvrátit jedině schválením té, která je aktuálně na stole, řekla dnes britským poslancům premiérka Theresa Mayová. Také prohlásila, že vláda stále pokračuje v rozhovorech s EU ohledně ujištění týkajících se stávající dohody a chce je získat ještě před hlasováním naplánovaným v Dolní sněmovně na 15. ledna. Ze strany Bruselu přitom nic nenasvědčuje tomu, že by unie chtěla Mayové vyjít vstříc dříve, než se zákonodárci vyjádří.

Premiérka při pravidelných interpelacích čelila kritice opozičního lídra Jeremyho Corbyna kvůli prosincovému odkladu hlasování, přičemž podle vůdce labouristů Mayová ve srovnání se situací z konce roku nic nového nenabízí a jen "lehkovážně marní čas". Předsedkyně vlády slibovala právně závazné záruky ohledně aplikace dohody, avšak selhala, řekl Corbyn.

Mayová reagovala argumentem, že závěry prosincového summitu EU "zachází dál" než předchozí prohlášení a mají "právní status". Podle ní je možné získat i další vysvětlující stanoviska EU ohledně působnosti kontroverzní severoirské pojistky a rozhovory v tomto směru pokračují. Také slíbila, že při absenci dohody s EU o budoucích vztazích na konci plánovaného přechodného období v roce 2020 by parlament dostal možnost rozhodnout, zda bude pojistka zavedena, nebo dojde k prodloužení provizoria.

Corbyn od premiérky dále žádal, aby vyloučila možnost, že Británie z EU odejde bez dohody o podmínkách brexitu, což si zjevně nepřeje většina poslanců. "Jestli chce (Corbyn) zabránit brexitu bez dohody, musí podpořit (předloženou) dohodu," odpověděla Mayová a tuto výzvu pak vícekrát zopakovala. Když byla jiným představitelem opozice dotázána, zda by po případné porážce při nadcházejícím hlasování zvážila odklad vystoupení z EU nebo jeho zrušení, odpovědi se vyhnula.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď