EU a Británie zatím s brexitem nepokročily, Irsko je zklamáno

foto Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa Mayová.

Brusel/Dublin - Britská premiérka Theresa Mayová dnes v Bruselu nedokázala uzavřít dohodu, která by jednání o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie posunula do další fáze. Spolu s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem ale věří, že se jednání podaří dokončit do summitu EU plánovaného na polovinu prosince. Stejně vidí další vývoj i předseda Evropské rady Donald Tusk, který se s Mayovou také sešel. Irsko je zklamáno, že se průlom v jednání dosud nezdařil.

Pro Irskou republiku je klíčové udržet po odchodu Británie z EU volný režim na hranicích se Severním Irskem, což za svou prioritu považuje také Brusel.

Juncker s Mayovou novinářům řekli, že jednání byla velmi náročná, ale že se podařilo názory Británie a EU velmi sblížit. Oba také sdělili, že ještě tento týden budou jednání pokračovat, aby se plné shody dosáhlo ještě před summitem EU. Ten se má konat příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Neúspěch dnešního jednání zaskočil i média, která během dne s odvoláním na své zdroje informovala, že je možné očekávat průlom.

V první fázi jednání o brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, chce Brusel s Londýnem dohodu o způsobu vypořádání závazků Británie jako unijního člena, právech občanů a také o režimu na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Pokud Londýn s Bruselem v těchto třech bodech dosáhnou shody, je pravděpodobné, že nadcházející summit rozhodne vyjednávání s Británií posunout do druhé fáze, ve které se budou řešit budoucí vztahy. Británie unii opustí na konci března 2019.

Irská vláda pohrozila, že bez garance propustnosti hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem může zablokovat zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Británie a evropské sedmadvacítky. Tusk nicméně před několika dny Irsko ujistil, že Evropská unie druhou fázi rozhovorů o brexitu nezahájí, jestliže Dublin nebude s podobou hraničního režimu spokojen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď