Mayová a Juncker se shodli na nutnosti urychlit jednání o brexitu

foto Britská premiérka Theresa Mayová (třetí zleva) a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (čtvrtý zleva).

Brusel/Lucemburk - Vyjednávání o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie by se mělo v nejbližších měsících urychlit. Při pracovní večeři v Bruselu se na tom dnes shodli britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ve společném prohlášení uvedli, že jejich beseda byla "přátelská a konstruktivní".

Mayová a Juncker "posoudili pokrok, kterého se zatím podařilo dosáhnout v jednání o článku 50, a shodli se na tom, že toto úsilí je v nadcházejících měsících třeba zvýšit," uvádí se v prohlášení. Článek 50 Lisabonské smlouvy popisuje proceduru, která má být spuštěna v případě zájmu kteréhokoli člena Evropskou unii opustit.

Mayová ohlásila dnešní nečekanou cestu do Bruselu o víkendu s tím, že schůzka byla dojednána už před několika týdny. Setkání bylo přípravou na unijní summit, který se v Bruselu sejde ve čtvrtek a v pátek. Jedním z jeho hlavních témat má být právě brexit.

Schůzka Mayové s Junckerem se uskutečnila krátce po varování vyjednávače EU Michela Barniera, že v jednání o brexitu zatím nebylo dosaženo dostatečného pokroku. Za důvod "blokády" Barnier označil finanční otázky. Barnier se dnešní večeře v Bruselu zúčastnil, stejně jako britský vyjednávač David Davis.

EU trvá na tom, aby Británie před odchodem z unie uhradila své finanční závazky. Hovoří se o částce 60 až 100 miliard eur (1,5 až 2,6 bilionu Kč). Londýn požadavky považuje za přehnané a platit zatím odmítá.

Mayová dnes před odjezdem z Londýna do Bruselu telefonicky hovořila s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Britský ministr zahraničí Boris Johnson jednání premiérky s Junckerem komentoval slovy, že je třeba "začít vážnou konverzaci o nových vztazích, o hlubokém a zvláštním partnerství".

V prohlášení z dnešního jednání se rovněž uvádí, že Mayová a Juncker si "obsáhle" vyměnili názory na problémy, kterým nyní čelí Evropa a svět. Řadí mezi ně potřebu zachovat íránský jaderný program zpochybněný americkou vládou a rovněž bezpečnost evropských občanů ohrožovaných terorismem.

EU začne s diskusí o tom, jaké mají být vztahy s Brity po brexitu

Sedmadvacet zemí Evropské unie a jejich vyjednavač pro brexit Michel Barnier začnou "vnitřní přípravnou diskusi" o tom, jak by podle nich měly vypadat vztahy bloku a Británie po jejím odchodu z EU na jaře roku 2019. Pokyn k zahájení této vnitrounijní debaty je klíčovou částí v návrhu závěrů pátečního summitu premiérů a prezidentů 27 zemí unie k brexitu. Materiál má ČTK k dispozici.

Evropská unie rozdělila rozhovory o brexitu s Londýnem do dvou fází, kdy nejprve hodlá dojednat podobu samotného britského odchodu a teprve poté začít diskutovat o budoucí podobě vzájemných vztahů.

Tato široká oblast, sahající od významné otázky obchodu přes spolupráci v obraně a bezpečnosti až třeba po školství a kulturní výměnu, je pro Londýn zásadní. Britská strana proto tlačí na co nejrychlejší zahájení těchto rozhovorů, chce se také domluvit na přesné podobě zřejmě dvouletého přechodného období.

Ostatních 27 evropských zemí ale hodlá tuto fázi diskusí spustit až v momentě, kdy bude dosažen "dostatečný pokrok" ve fázi první. Ta se týká zachování práv občanů EU v Británii - a Britů v EU - po brexitu, finančního vyrovnání a také otázky režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Po pěti jednacích kolech ale ani v jedné z těchto věcí nebyl onen "dostatečný pokrok" dosažen. Vyjednavač EU Barnier dokonce v souvislosti s klíčovou diskusí o financích hovořil minulý čtvrtek o tom, že rozhovory se ocitly ve "slepé uličce". Už tehdy jasně řekl, že summitu nemůže doporučit otevření druhé fáze vyjednávání.

Návrh závěrů vrcholné schůzky 27 zemí EU v souvislosti s finančním vyrovnáním připomíná, že britská prohlášení o odhodlání finanční závazky dodržet se zatím nepromítla do jednoznačných a konkrétních závazků, že se tak skutečně stane. V otázce práv občanů návrh závěrů zase obsahuje například trvající požadavek na roli evropského soudu.

Summit proto v pátek vyzve k dalšímu pokračování vyjednávání tak, aby se rozhovory mohly do druhé fáze posunout co nejdříve. Jejich stav premiéři a prezidenti hodlají opět posoudit v prosinci.

Zároveň však dá pokyn Barnierovi, aby spolu s Radou pro všeobecné záležitosti (GAC), která za členské země na jednání dohlíží, začali debatovat o tom, co přesně si EU od druhé fáze rozhovorů slibuje. Právě GAC bude o návrhu textu ještě diskutovat v úterý.

Vstřícné gesto vůči Londýnu nakonec v návrhu závěrů zůstalo, i když v pátek se podle diplomatů zástupci Německa a Francie snažili postup vůči Británii přitvrdit.

Britská strana zatím pokračuje ve své ofenzívě, která má unii přesvědčit o potřebě začít o budoucnosti mluvit co nejdříve. Britský vyjednavač David Davis ve čtvrtek upozornil, že teprve v této fázi rozhovorů je podle britského názoru možné dokončit diskuse o finančním vyrovnání, jeho pohled ale EU odmítá.

Dnes večer v Bruselu jedná se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem britská premiérka Theresa Mayová. Podle ministra zahraničí Borise Johnsona je nyní čas začít vážně jednat. "Spusťme tu loď na vodu, vydat se na otevřené moře a začít vážnou konverzaci o nových vztazích, o hlubokém a zvláštním partnerství," řekl dnes v Lucembursku při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU.

Už v neděli Johnson hostil v Kentu zástupce některých unijních zemí, včetně náměstka českého ministra zahraničí Ivo Šrámka, s nímž si v Chevening House zavesloval na člunu. Kromě plavby a debaty o zahraniční politice podle Šrámka došlo i na brexit. "Byl to britský pohled bez konkrétních závěrů z naší strany. Za EU vyjednávají její vyjednavači, ne jednotlivé členské státy," řekl dnes Šrámek novinářům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď