Maxa a Veselý z kauzy Promopro podali dovolání, dostali devět let

foto Někdejší jednatel firmy Promopro Jaroslav Veselý u pražského vrchního soudu, který 4. ledna 2017 rozhodoval o odvoláních podaných v kauze Promopro, jež se týká zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU.

Brno - Vlastimil Maxa a Jaroslav Veselý, nejpřísněji potrestaní aktéři kauzy Promopro, podali dovolání. Oba podnikatelé si mají odpykat trest devět let ve vězení. Už dříve využil stejný opravný prostředek také Václav Čada, další dovolání adresoval soudu Marcel Příkopa. ČTK to dnes řekla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Všechny podněty zatím shromažďuje právě Městský soud v Praze, posléze je spolu se spisem předá k rozhodnutí Nejvyššímu soudu. Celkem justice v kauze Promopro potrestala devět podnikatelů.

Případ se týká zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od úřadu vlády. Měla zajistit audiovizuální techniku při českém předsednictví EU, což splnila.

Tehdejší šéf Promopra Veselý podle rozsudku společně s jednatelem hlavní subdodavatelské firmy NWDC Maxou předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví.

Ostatní odsouzení podnikatelé podle rozsudku nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat. Vytvářeli prý falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.

Všichni obžalovaní podnikatelé dostali nepodmíněné tresty vězení, případně také zákazy činnosti a povinnost hradit škodu. Jediný Čada původně odešel s podmínkou, odvolací Vrchní soud v Praze mu ale trest zpřísnil na 3,5 roku nepodmíněně. Vinu všichni odmítali, proces označovali za politickou objednávku.

Vedle podnikatelů čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. Justice je však zprostila viny s tím, že jejich skutek nebyl trestným činem. Úředníci vycházeli z toho, že Promopro bylo jedinou firmou, která byla v dané době schopna rozsáhlou zakázku splnit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď