Mattis: USA chtějí přes neshody spolupracovat s Ankarou v Sýrii

foto Americký ministr obrany Jim Mattis (vpravo) a jeho turecký protějšek Nurettin Canikli (vlevo).

Brusel - Spojené státy budou přes vzájemné neshody v některých oblastech nadále usilovat o spolupráci se svým spojencem z NATO Tureckem v Sýrii. Řekl to dnes šéf Pentagonu James Mattis v Bruselu, kde se koná jednání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance. Ankaru podle agentury Reuters vyzval, aby se v Sýrii soustředila na boj s radikály z takzvaného Islámského státu (IS).

USA a Turecko sledují v syrském konfliktu odlišné zájmy. Zatímco Washington usiluje o porážku islámských radikálů, Ankara se snaží zamezit syrským Kurdům v získání autonomie a tím i posílení kurdských povstalců na svém území. V lednu proto turecká armáda zahájila operaci v severosyrské oblasti Afrín u hranic s Tureckem. Jejím cílem jsou kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Spojené státy mají na severu Sýrie své vojáky, kteří jsou východně od Afrínu a kteří spolu s milicemi YPG a mezinárodní koalicí přispěli v Sýrii k porážce IS.

Mattis se dnes na okraj schůzky ministrů obrany sešel se svým tureckým protějškem Nurettinem Caniklim. Ten poté novinářům řekl, že Mattisovi sdělil, že milice YPG by už podle Ankary neměly být součástí arabsko-kurdských milic SDF, které podporují Spojené státy.

Turecko dnes a v pátek navštíví americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Podle amerických činitelů, které citoval Reuters, jej čekají těžká jednání. Turecko totiž pohrozilo, že jeho jednotky budou v Sýrii postupovat dál na východ, a to i na město Manbidž ovládané YPG, v němž jsou rozmístěné americké jednotky. Ankara varovala Washington, aby jí nestál v cestě, Američané ale dali najevo, že v Manbidži zůstanou.

mka hej

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď