Mattis: Trump by měl zvážit setrvání při jaderné smlouvě s Íránem

foto Ilustrační foto - Americký ministr obrany James Mattis.

Washington - Spojené státy by neměly od jaderné smlouvy s Íránem odstoupit, pokud se přesvědčí, že je v jejich zájmu a že ji Teherán dodržuje. Při slyšení v Senátu amerického Kongresu to dnes řekl ministr obrany James Mattis. Prezident Donald Trump dohodu s Íránem opakovaně zpochybnil, definitivní stanovisko má Bílý dům brzy oznámit.

Jadernou smlouvu s Íránem uzavřelo v roce 2015 šest světových velmocí včetně USA, jež tehdy vedl Trumpův předchůdce Barack Obama. Trump ale dohodu označuje za jednu z nejhorších, na které USA přistoupily. Je prý jednostranná a ostudná a jde o pouhou zástěrku pro rozvoj íránského jaderného programu.

Ostatní signatářské státy prezidenta USA před odstoupením od smlouvy varují. Stoupenci dohody tvrdí, že mezinárodní dohled zajistí, aby Írán nevyráběl jaderné bomby. Teherán hrozí, že pokud Bílý dům od dohody odstoupí, i Írán smlouvu přestane respektovat.

"Dokážeme-li se ujistit, že Írán smlouvu dodržuje, a dospějeme-li k závěru, že je to v našem nejlepším zájmu, pak bychom určitě měli smlouvu dodržet," řekl dnes v Kongresu Mattis. "V tomto okamžiku, kdy nejsou náznaky opaku, by prezident měl setrvání při smlouvě zvážit," dodal ministr.

Trump před dvěma týdny oznámil, že se o osudu jaderné smlouvy už rozhodl. Odmítl ale prozradit, k jakému rozhodnutí dospěl. Pokud Trump během října neoznámí, že Írán dohodu dodržuje, bude mít americký Kongres 60 dnů na to, aby rozhodl, zda znovu zavede sankce, které jaderná dohoda ruší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď