Mattarella na Pochodu živých: Fašismus je komplicem nacismu

foto

Italský prezident Sergio Mattarella navštívil Osvětim při příležitosti každoroční akce k uctění památky obětí holokaustu.

V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině je o to více nutné říci "nikdy více", sdělil italský prezident Sergio Mattarella při návštěvě Osvětimi na závěr Pochodu živých, který se každoročně koná na počest obětí šoa. Prezident hovořil o ohavném zločinu, který nesmí být zapomenut ani odpuštěn.

"Jsme tu dnes, abychom vzdali hold, abychom si připomněli miliony občanů zavražděných krvelačným režimem, jakým byl nacismus, který se za spoluúčasti evropských fašistických režimů, jež vydávali své spoluobčany katům, dopustil strašlivého zločinu proti lidskosti. Odporného zločinu, který nemůže být zapomenut ani odpuštěn. Během čtyř let, od roku 1941 do roku 1945, byly v tomto komplexu zavražděny statisíce lidí, hodně přes 1,000.000, kvůli jejich příslušnosti k víře, kultuře, kvůli jejich přesvědčení nebo stavu. V nacistických táborech byli kromě milionů Židů terčem oné nelidské hororové mašinérie také političtí odpůrci, Romové, invalidé nebo homosexuálové, kteří zemřeli v plynových komorách nebo kvůli chladu, únavě, hladu, nemoci nebo proto, že se stali oběťmi kriminálních experimentů."

Slova italské hlavy státu jsou výmluvná, nekompromisní a nedala možnost k žádným pochybám.

"Dnes více než kdy jindy při opakování témat a argumentů, které zamořily 30. léta 20. století, při zuřící ruské agresi proti Ukrajině, zůstává vzpomínka na holocaust věčným varováním, která nesmí být zapomenuta. Nenávist, předsudky, rasismus, extremismus, antisemitismus, lhostejnost, deziluze, vůle k moci jsou stále přítomné, trvale zůstávají ve svědomí lidí a národů. Není možné ustupovat projevům nesnášenlivosti a násilí. Žádné ustupování při ochraně základních práv a svobod, základu našeho mírového soužití. Ti, kdo útočí na mezinárodní řád založený na těchto zásadách, musí vědět, že svobodné národy jsou a budou jednotné a odhodlané se bránit. Milí přeživší, milé dívky a chlapci, dnes je Jom ha-šo'a, Den památky obětí holocaustu. Vzpomínka je rozměrem závazku, je to ukázka toho, že proti zapomnění vítězí vzpomínka, která potvrzuje hrdost na to, že jsme lidmi, a opakuje a potvrzuje "Nikdy více".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď