Školky by se mohly otevírat po jednotlivých okresech, navrhne Babiš

foto Děti ve školce. Ilustrační foto.

Praha - Rozhodnutí o tom, ve kterých regionech se od pondělí otevřou mateřské školy, by mohlo vycházet z epidemické situace v jednotlivých okresech, nikoliv na úrovni celých krajů. Premiér Andrej Babiš (ANO) to navrhne vládě, sdělil dnes v pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz. Definitivní rozhodnutí, ve kterých regionech školky od 26. dubna otevřou, oznámí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek kolem 13:00. Už nyní je ale podle Babiše jasné, že se do školek vrátí děti v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

Ministr Arenberger po pondělním jednání vlády oznámil, že se od 26. dubna budou moci otevřít mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 případů na 100.000 obyvatel. "Když se podívám na dnešní zprávu, tak samozřejmě už je jasné, že Královéhradecký a Karlovarský, že mateřské školky v pondělí jdou," řekl dnes Babiš.

Podle premiéra by se ale otevírání mateřských škol mohlo řídit epidemickými údaji z menších celků, než jsou kraje. "Já navrhnu ještě debatu, jestli bychom nešli až na okresy," řekl dnes Babiš. Díky tomu by se podle něj mohly otevřít i školky v některých částech Plzeňského a Středočeského kraje. "Například Plzeň-sever má 106 (nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní), Klatovy 120," uvedl premiér.

Podle mapy, kterou dnes na twitteru zveřejnila pražská hygienická stanice, měly k úterku pod 100 případů na 100.000 obyvatel mimo Karlovarský a Královéhradecký kraj také okresy Tachov a Domažlice v Plzeňském kraji a okres Semily v Libereckém kraji. Okres Plzeň-sever evidoval 101 případů, středočeský okres Nymburk 107 a okres Jičín v Královéhradeckém kraji 115 případů.

Definitivní rozhodnutí, které školky se od pondělí otevřou, bude oznámeno v pátek. "Ministr Arenberger vystoupí v pátek ve 13 hodin, kdy řekne, které kraje, potažmo okresy, by do toho mohly naskočit," uvedl premiér.

Ministr zdravotnictví na twitteru ale uvedl, že rozhodnutí oznámí už ve čtvrtek, jakmile bude mít aktuální data. Babiš následně na tiskové konferenci po uvedení ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) do úřadu poznamenal, že by byla škoda, aby provozovatelé v okresech, které by se do lepších čísel přesunuly až v pátek, nemohli od pondělí mateřské školy otevřít.

Podle údajů, které dnes na twitteru zveřejnili hygienici, je nepříznivější epidemická situace v Karlovarském kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá necelých 65 nových případů nákazy za posledních sedm dní. Následuje Královéhradecký kraj s necelými 79 případy na 100.000 obyvatel za týden. V Plzeňském kraji je to necelých 114 případů.

Vláda v pondělí rozhodla, že kromě klasických mateřských škol se v krajích s nízkým přírůstkem nákazy otevřou od 26. dubna i lesní školky a dětské skupiny. Děti ve školkách nebudou muset nosit roušky, nebudou se ani testovat na koronavirus. Platit to bude i pro předškoláky, kteří do školek docházejí už od minulého pondělí a testovat se teď musejí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď