Masopustní masky zaplní o víkendu republiku

foto Ilustrační foto - Pražským Karlínem prošel 3. února 15. ročník Karlínského masopustu.

Milevsko (Písecko) - Po celé zemi budou o víkendu ulicemi měst a obcemi procházet průvody masek, které jsou součástí masopustních oslav. K největším patří už 156. průvod v Milevsku, který je na státním seznamu tradiční lidové kultury. Název masopust odkazuje na náboženský původ tohoto několikadenního lidového svátku. Masopust, spojený kromě masek třeba se zabijačkami, končí na Popeleční středu, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi.

Masopust na Milevsku nabídne jarmark, koncerty a odpoledne samotný rej masek. Průvod navíc mohou lidé sledovat na velkoplošné obrazovce. Letošní oslavy budou spojeny s fanděním olympijské rychlobruslařce Karolíně Erbanové, která je patronkou Milevských maškar. Dalšími velkými oslavami v Česku budou třeba Zákupský masopust na Českolipsku se soutěží v pojídání knedlíků a hodem polenem nebo Líšeňské ostatky v Brně, jejichž součástí je i zastřelení medvěda či tradiční pochovávání basy.

Dnes se rovněž pořádá v Praze Malostranské masopustní veselí, které začíná před hostincem U Černého vola na Loretánském náměstí, nebo vietnamsko-český festival lunárního roku a staročeského masopustu v tržnici Sapa. Masopusty se konají také v Chebu, Kroměříži, na Horním náměstí v Olomouci nebo v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích na Kladensku. Medvěd v průvodu masek a zabijačkové pochoutky nebudou chybět ani na Poberounském masopustu v Zadní Třebani na Berounsku nebo vesnickém masopustu na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku.

Na neděli chystá masopust ještě třeba památkově chráněný areál Šrámkův statek Piletice na Královéhradecku nebo Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku.

ver kš

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď