Masarykovu štědrovečerní tabuli si na Hradě prohlédlo 8000 lidí

foto Kancelář prezidenta republiky ukázala 29. listopadu 2019, jak pokračují přípravy adventní výzdoby reprezentačních prostor Pražského hradu. Na snímku napodobenina štědrovečerní tabule prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka (na snímku), kterou pracovníci Hradu nazdobili podle dobových záznamů z 30. let.

Praha - Den otevřených dveří na Pražském hradě, který se letos poprvé konal v adventním čase, dnes přilákal kolem 8000 návštěvníků. Prohlédnout si mohli reprezentační prostory doplněné o adventní výzdobu a doprovodný program. Zřejmě největší pozornosti se ale těšila kopie štědrovečerní tabule prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. ČTK to řekl Vít Novák z tiskového dobru Kanceláře prezidenta republiky.

Fotogalerie

Na nápor návštěvníků byli organizátoři akce podle Nováka připraveni. Dostalo se tak na všechny zájemce o netradiční prohlídku Pražského hradu.

Kromě přesné podoby Masarykova štědrovečerního stolu, která vznikla podle dobových fotografií, čekala na návštěvníky také zvláštní výzdoba inspirovaná českými vánočními tradicemi i zvyklostmi císařského dvora před rokem 1918, připravená floristkami Pražského hradu.

Vánoční melodie zahrála Hudba Hradní stráže a s vánočními koledami vystoupil v Rothmayerově sále pěvecký sbor dětí z Klokánku. V salonech byly vystaveny betlémy ze soutěže pořádané pro základní školy a dětské domovy.

Při návštěvě Pražského hradu si lidé mohli prohlédnout také vánoční výzdobu areálu včetně instalace Jablíčkového betléma výtvarnice Emmy Srncové na III. nádvoří. V neděli krátce po 16:30 rozsvítí manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová na náměstí U svatého Jiří vánoční strom a zahájí tradiční charitativní sbírku pro SOS dětské vesničky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď