Masarykova univerzita odebere dva tituly za plagiátorství

foto Ilustrační foto - Rektorem Masarykovy univerzity v Brně jmenoval 11. července 2019 na Pražském hradě prezident Miloš Zeman neurologa a děkana lékařské fakulty Martina Bareše (na snímku). Akademický senát ho zvolil do čela vysoké školy v dubnu. Funkce se ujme v září.

Brno - Masarykova univerzita odebere dvěma svým absolventům titul kvůli plagiátorství, dalšímu studentovi zneplatní obhajobu závěrečné práce. O trestech rozhodl rektor univerzity Martin Bareš na základě doporučení přezkumných komisí. Škola o tom informovala v tiskové zprávě.

Tresty jsou výsledkem rozsáhlého prověřování závěrečných prací, které na univerzitě odevzdali studenti ve letech 2000 až 2018. "Z celkového počtu více než 124.000 prací odevzdaných ve sledovaném období prošel důkladným posouzením výběr 1226 bakalářských, magisterských a rigorózních prací, u nichž byla s pomocí elektronického systému na odhalování plagiátů nalezena shoda alespoň 30 procent s jiným dokumentem," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Přezkumné komise se pak zabývaly deseti pracemi z let 2016 až 2018, kde byla splněna tříletá lhůta od data obhajoby stanovená zákonem. "V sedmi z deseti posuzovaných případů se dle názoru komise jednalo o pochybení menšího rozsahu nebo závažnosti, než jaká by zavdávala příčinu ke zneplatnění části státní závěrečné zkoušky," uvedl prorektor pro vzdělávání a kvalitu Masarykovy univerzity Michal Bulant.

Až rozhodnutí rektora nabude právní moci, přijde o bakalářský titul absolvent oboru Veřejná správa Právnické fakulty MU, o magisterský titul absolvent studijního oboru Učitelství odborných předmětů pro střední školy Pedagogické fakulty MU. V jednom případě pak bude zneplatněna obhajoba závěrečné práce, protože student k titulu vůbec nedospěl.

"Smyslem rozsáhlé kontroly závěrečných prací nebylo jen odhalit konkrétní případy, ale prověřit i vnitřní kontrolní mechanismy a případně zavést nová systémová opatření," dodala Fojtová.

Podněty z kontroly rozpracují zástupci 12 vysokých škol v projektu ministerstva školství, Masarykova univerzita bude hlavním řešitelem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď