Martina Dlabajová v úzké skupině pro dohled nad dodávkami vakcín do EU

foto Česká europoslankyně Martina Dlabajová

Česká europoslankyně Martina Dlabajová se stala členkou skupiny vybraných europoslanců, kteří budou sledovat, jak probíhá zajišťování očkovacích látek proti nemoci covid-19 v EU.

Pravidelná setkání se zástupci Evropské komise, která je odpovědná za očkovací strategii v Evropě, mají podle Martiny Dlabajové přispět k větší transparentnosti a přehlednosti celého procesu očkování.

Důvěra lidí je to nejcennější, co máme. Nikdo si nemůže dovolit další přešlapy a nevysvětlit je. Naopak, z dosavadních chyb se musíme poučit a dále postupovat bez nich,“ říká Martina Dlabajová, která se dnes zúčastnila prvního jednání tzv. kontaktní skupiny pro očkování (COVID-19 Vaccines Contact Group).

„Je dobře, že se Evropská komise a členské státy dohodly na spolupráci na úrovni EU. Neznamená to ale, že se nemůžeme domáhat přesnějších informací a vysvětlení, proč se něco nedaří. Tohle se musí rychle změnit a věřím, že dneškem jsme k tomu položili slušné základy,“ dodává Dlabajová.

Skupinu tvoří zástupci Evropské komise, konkrétně místopředseda EK Margaritis Schinas, komisařka pro zdraví Stella Kyriakides a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Dále pak europoslanci a europoslankyně, kteří v Evropském parlamentu zastávají funkce koordinátorů svých politických skupin ve trojici výborů – Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a Výboru pro mezinárodní obchod (INTA). Martina Dlabajová je již druhým rokem koordinátorkou frakce Renew Europe ve výboru ITRE. Kontaktní skupina se bude setkávat pravidelně každý týden.

Evropská komise, která sjednala jménem zemí EU dohody s jednotlivými výrobci vakcín, objednala celkem 2,6 miliardy dávek pro přibližně 450 miliard obyvatel Evropské unie. Unie dosud schválila používání tří vakcín proti covidu-19, a to od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 15:00 9°C

Celá předpověď