Marta Kubišová na výběrovém albu zpívá i text Václava Havla

foto Zpěvačka Marta Kubišová.

Praha - U příležitosti 30. výročí sametové revoluce vychází album Marty Kubišové s názvem Putování, které je výběrem jejích písní z let 1966 až 2017. Většina nahrávek je na výběrovém CD vydaná poprvé. Pocházejí z archivů Českého rozhlasu, České televize, Národního filmového archivu a několika soukromých archivů hudebních skladatelů. Mezi skladbami je i píseň Zahýkal Sýc, jejíž text na hudbu Daniela Fikejze napsal Václav Havel a která se objevila v divadelním představení Cirkus Havel. ČTK o tom informoval producent nahrávky Tomáš Padevět.

"Album rozhodně nepřináší výběr hitů. Těch už bylo vydáno mnoho. Představuje jedinečnou zpěvačku v poněkud temnější poloze. Zároveň i některé hudební kompozice scénické hudby jsou netradiční," uvedl Padevět.

Album Putování obsahuje také novou verzi písně Modlitba pro Martu, kterou v roce 2017 Kubišová po 49 letech znovu nazpívala. Spolu s ní ji ve studiu Sono nahrály Bára Basiková, Blanka Šrůmová, Naďa Válová, Tereza Černochová a Natálie Kocábová. Na nahrávce zní i hlas Hany Hegerové, která vzhledem ke zdravotnímu stavu svůj part natočila doma. Nahrávka se stala závěrečnou písní kompilačního alba Protestsongy 1966-2017, které vyšlo k 50. výročí událostí v roce 1968. Píseň Modlitba pro Martu se loni stala vítězem ankety 100 hitů republiky. O největším hitu rozhodli posluchači Českého rozhlasu. Sto nasazených hitů, z nichž posluchači vybírali hit století, nominoval Český rozhlas na základě prodaných not, nosičů, nejhranějších písní v rádiích, hitparád i sledovanosti na internetu.

Marta Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let, když za pouhých 6,5 let profesionální kariéry dokázala, že je mimořádnou umělkyní a osobností. Anketu o nejpopulárnější zpěvačku Zlatý slavík vyhrála hned třikrát (1966, 1968 a 1969) a získala také zlatou Bratislavskou lyru 1968. vystoupila mimo jiné v pařížské Olympii, v Cannes na festivalu MIDEM a zahrála si ve filmu svého budoucího manžela Jana Němce Mučedníci lásky nebo v seriálu Píseň pro Rudolfa III. ve kterém zazněla také Modlitba pro Martu.

Za normalizace byla Kubišová postihována komunistickým režimem. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989. Poslední album s názvem Soul vydala před třemi lety.

Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru, vystoupí výjimečně 16. listopadu na akci v pražské Lucerně. Od konce své pěvecké kariéry vystupuje Kubišová výjimečně, například loni 30. září v Obecním domě v Praze, kde bylo její vystoupení součástí koncertu s názvem Příběh hudby - 100 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď