Marie Terezie je ve filmu nekompromisní politička i citlivá žena

foto Herečka Zuzana Stivínová a ředitel České televize Petr Dvořák vystoupili 4. prosince v Praze na tiskové konferenci k uvedení první části nové televizní minisérie Marie Terezie.

Praha - Historický film Marie Terezie, při jehož vzniku se spojily televize bývalého Rakouska-Uherska, ukáže slavnou císařovnu jako nekompromisní panovnici, všímavou matku i zamilovanou manželku. Dvoudílný snímek vznikl v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí - České televize (ČT), rakouské ORF, slovenské RTVS a maďarské MTVA. První část ČT uvede na Nový rok, pokračování pak 2. ledna. Novináře o tom dnes informovali zástupci ČT.

Není to poprvé, co ČT vstoupila do koprodukce s evropskými partnery. Například historickou trilogii Jan Hus připravila s francouzsko-německým kanálem ARTE, výrobě seriálů se věnuje ve spolupráci se slovenskou RTVS. "V případě Marie Terezie se však jedná o první takto rozsáhlou koprodukci. Námět a scénář vzešel od České televize a snímek vznikl pod naším producentským vedením," uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

"Mezinárodní spolupráce na evropské úrovni je věc nejen prestižní, ale též nezbytná pro zachování významu české televizní tvorby v dalších obdobích. Žádná evropská televize se dnes nemůže spoléhat na to, že v konkurenci amerických kabelových televizí a internetových gigantů ufinancuje jen ze svých vlastních zdrojů takovou tvorbu, která má šanci zaujmout čím dál náročnější diváky," podotknul kreativní producent ČT Jan Maxa.

Herec Vojtěch Kotek vystoupil 4. prosince v Praze na tiskové konferenci k uvedení první části nové televizní minisérie Marie Terezie.

Pod vedením hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma se ve snímku objeví mimo jiné Vojtěch Kotek, Zuzana Stivínová, Martin Pechlát, Vladimír Javorský a Jan Budař. Císařovnu ztvárnila rakouská herečka Marie Luise Stockingerová.

Autorkou scénáře je Miroslava Zlatníková. Ze scénáře vznikla i její kniha Marie Tterezie - miluj a panuj, kterou představí 6. prosince v pražském Paláci knih Luxor. "Kniha byla napsána podle původního scénáře, který byl delší. S příchodem zahraničních televizí se stopáž zkrátila přibližně o třetinu. V knížce je ten příběh celý, jak jsem ho napsala, i se změnami oproti scénáři. Ve filmu například není scéna, kdy Marii Terezii napadne divočák. To natočit nešlo, herečku Marii Luise Stockingerovou by si s jejím pojištěním žádný divočák napadnout netroufnul," řekla ČTK scenáristka Zlatníková.

Snímek se věnuje politickému vlivu Marie Terezie, která za více než čtyřicetileté období své vlády musela válčit o rakouské dědictví. Důležitou linkou příběhu je však také její dětská láska a později manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, které si musela vyvzdorovat. "Je to taková kombinace mezi love story a politickým thrillerem. O moji postavě Františka Lotrinského se toho příliš neví, protože byl vyloučený z politické scény, a tak se vrhnul na byznys," sdělil představitel Františka Štěpána Lotrinského Vojta Kotek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď