Manželka prince Williama Kate porodila chlapce, váží 3,8 kg

foto Vévodkyně Kate a princ William s novorozeným synem opustili porodnici a zapózovali novinářům. Británie se tak dočkala prvních snímků nového člena královské rodiny.

Londýn - Manželka britského prince Williama dnes v londýnské porodnici přivedla na svět svého třetího potomka. Chlapec váží 3,8 kilogramu. Vévodkyně Kate i s miminkem za Williamova doprovodu večer nemocnici opustili a odjeli do Kensingtonského paláce. William byl u porodu přítomen, jeho třetí potomek se stal pátým v pořadí nástupnictví na britský trůn.

Chlapec, jehož jméno zatím Kensingtonský palác nezveřejnil, se narodil v 11:01 místního času (12:01 SELČ), několik hodin poté, co Kate do porodnice St. Mary's v londýnské části Paddington převezli. "Její královské výsosti i jejímu dítěti se daří dobře," informoval palác.

Po sedmi hodinách od porodu Kate s dítětem v náručí a s Williamem po boku opustili nemocnici. Před odchodem krátce zapózovali novinářům, Británie se tak dočkala prvních snímků nového člena královské rodiny.

Pořadí následnictví na britský trůn.
Královna Alžběta II., její manžel Philip, princ Charles s manželkou Camillou i strýček novorozeněte princ Harry a všichni jsou podle sdělení Kensingtonského paláce "zprávou potěšeni".

Novorozený chlapec je třetím potomkem Williama a Kate. Jejich synovi Georgeovi jsou čtyři a dceři Charlotte dva roky. Podle sázkařů by se chlapec mohl jmenovat Albert, Arthur, Jack nebo Fred.

Krátce po narození chlapce poblahopřála princi Williamovi a jeho manželce Kate britská premiérka Theresa Mayová. "Srdečně gratuluji vévodovi a vévodkyni z Cambridge k narození chlapečka (...) přeji jim hodně štěstí," uvedla.

William s Kate a také celá královská rodina přijímají množství gratulací. Britská letecká společnost British Airways vývěskou na letišti Heathrow popřála novorozenci šťastný start do života. Vývěska byla kopií té, kterou umístil u své brány Buckinghamský palác. Páru blahopřáli také šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová nebo šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

Novorozený princ je šestým pravnukem královny Alžběty II. a pátým v následnictví na britský trůn; po své sestře, bratrovi, otci Williamovi a dědečkovi princi Charlesovi. Změna zákona z roku 2013 totiž znamená, že mladší bratr v následnictví nepředběhne starší sestru, tedy Charlottu. Williamův bratr princ Harry, který se příští měsíc ožení s herečkou Meghan Markleovou, je v následnictví šestý.

William a Kate se potkali na studiích na univerzitě St. Andrews ve Skotsku. Svatba se konala ve Westminsterském opatství v dubnu 2011.

Pár nyní žije v Kensingtonském paláci. William loni ukončil svou civilní práci pilota záchranné helikoptéry, aby se mohl plně věnovat svým oficiálním povinnostem. Některá média ho za to ale kritizovala, že se práce štítí.

Princ William se chce plně účastnit výchovy svých dětí a zároveň si chránit své soukromí. Podle agentury Reuters to souvisí se smrtí jeho matky, princezny Diany, která zemřela při autonehodě v roce 1997, když její limuzína ujížděla před paparazzi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď