Manželka Polanského odmítla členství do americké filmové akademie

foto Emmanuelle Seignerová a Roman Polanski.

Paříž - Francouzská herečka Emmanuelle Seignerová odmítla členství v Americké akademii filmových umění a věd, která organizuje a uděluje Oscary. Seignerová uvedla, že tak učinila na protest proti tomu, že tato akademie nedávno vyloučila ze svých řad jejího manžela, režiséra Romana Polanského. V roce 2003 jej ocenila Oscarem za film Pianista.

"Tato akademie si asi myslí, že jsem natolik bezpáteřní kariéristka, abych zapomněla, že jsem už 29 let vdaná za jednoho z největších režisérů. Miluji ho, je to můj muž, otec mých dětí," napsala filmová diva v otevřeném dopisu v listu Le Journal du Dimanche. Akademii vyčetla pokrytectví a odmítla podle ní potupnou nabídku šplhat ke slávě po zádech manžela, s nímž je zacházeno jako s vyděděncem.

Pozvání dalších hereček nicméně chápe jako poctu, větší zastoupení žen v akademii pokládá za nezbytné.

Polanského květnové vyloučení spolu s komikem Billem Cosbym, usvědčeným ze znásilnění, stejně tak jako nynější nabídka členství Seignerové a dalších hereček se jeví jako reakce oscarové akademie na skandál kolem filmového producenta Harveyho Weinsteina. Ten je obviněn ze sexuálních útoků proti desítkám žen.

Polanski, členem akademie od roku 1969, byl vyloučen proto, že se před 40 lety v USA přiznal ke styku s třináctiletou dívkou. Režisér tehdy uzavřel s prokuraturou dohodu, na jejímž základě si měl odsedět 90 dní. Po 42 dnech však utekl do Evropy v obavě, že soudce navzdory dohodě dospěje k přísnějšímu verdiktu; na styk s nezletilou totiž kalifornské zákony pohlížejí jako na znásilnění. V USA je Polanski považován za uprchlého, ale jak Švýcarsko, tak Polsko odmítly Polanského do Spojených států vydat.

Seignerová v dopisu uvedla, že její manžel "nemá nic společného s machistickou karikaturou coby příznakem zla, ničícího kinematografii", a že jedině ona sama může dosvědčit, jak Polanski lituje toho, co se před 40 lety stalo. Připomněla také, že Polanski ve svých dílech stvořil nezapomenutelné ženské postavy v podání hereček Sharon Tateové, Catherine Deneuveové, Mii Farrowové, Faye Dunawayové, Nastassji Kinské a Sigourney Weaverové.

Polanski se seznámil se Seignerovou při natáčení dramatu 48 hodin v Paříži (1988) a poté ji obsadil do řady svých filmů, mimo jiné do erotického dramatu Hořký měsíc (1992), mysteriózní Deváté brány (1999) či do filmu o sadomasochistickém vztahu Venuše v kožichu, který byl v roce 2014 oceněn Césarem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď