Manželé obvinění z loupežné vraždy na Jičínsku chtěli dál zabíjet

foto Pouta - zatčení - ilustrační foto.

Hradec Králové - Manželský pár ze Semilska obviněný z loupežné vraždy muže, jehož tělo bylo nalezeno 14. srpna na poli u Lázní Bělohrad na Jičínsku, má podle kriminalistů na svědomí další zločiny. Loni se manželé pokusili zabít třicetiletého muže, který se předtím nechal pojistit pro případ úmrtí. ČTK to dnes řekl mluvčí hradeckého krajského policejního ředitelství Jan Čížkovský.

"Obvinění se z důvodu získání majetkového prospěchu v rámci pojistného plnění měli v roce 2016 pokusit ve dvou případech usmrtit třicetiletého muže. Své činy chtěli maskovat jako dopravní nehodu," uvedl Čížkovská.

Kriminalisté zjistili, že manželé měli komplice, který prý o plánu věděl. "Ve spolupráci s dvaačtyřicetiletým mužem zařídili, aby se poškozený pojistil pro případ úmrtí, a pokud by se mu něco stalo, tak by z toho měli finanční prospěch," uvedl Čížkovský.

Podle policie muž, který je obviněný také z pokusu o vraždu, nebyl přímo na místech činu. "Svým jednáním měl přispět ke snaze získat finanční prostředky pro manželský pár a pro sebe. S případem dokonané vraždy nemá nic společného," uvedl Čížkovský.

Třicetiletý muž, kterého manželé chtěli podle policie zabít, při obou pokusech o vraždu neutrpěl závažná zranění.

Policisté se o dalších zločinech manželského páru dozvěděli nedávno od poškozeného. Kriminalistům se svěřil, až když manželé byli ve vazbě. "Měl z nich obavy. Proto o skutečném průběhu obou nehod promluvil až ve chvíli, kdy byli manželé zadrženi a putovali do vazební věznice. Jeden z obviněných se k činům doznal," uvedl Čížkovský.

Manželský pár podle policie padesátiletého muže z Prahy zastřelil a po jeho zavraždění mu ukradli několik desítek tisíc korun. Kriminalistům řekli, že vraždili kvůli tíživé finanční situaci v rodině. O své oběti manželé podle kriminalistů věděli, že muž jako sběratel bude mít zájem o fiktivně nabídnuté věci a bude mít u sebe peníze. Proto jej pod záminkou prodeje věcí vylákali do svého auta. Čin se stal v autě za jízdy poblíž místa, kde se později našlo tělo, řídil muž, střílela žena. Pistoli použitou k vraždě i auto policisté zajistili. Manželé měli v držení i další zbraň malé ráže, nože či plynové pistole. I proto byla na jejich zadržení 5. září povolána zásahová jednotka. Obviněný byl podle policie v minulosti trestán za násilné činy.

Mrtvolu našel svědek v kukuřičném poli v místní části Nad Remízkem v lokalitě Horní Nová Ves. Tělo bylo vzhledem k teplému počasí ve značném stadiu rozkladu. Totožnost mrtvého policisté zjistili až podle rozboru DNA a pomocí daktyloskopie, tedy otisků prstů.

V případě odsouzení dvojici hrozí až výjimečný trest.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď