Manželé Jiráskovi vystavují na Špilberku tradiční české loutky

foto Loutky Vodníka a Čerta od Josefa Chochola z 20. let dvacátého století na snímku pořízeném 21. listopadu 2018 na výstavě Umění loutky v Brně. Na Špilberku v prostorách Muzea města Brna představují až do 20. ledna svou sbírku manželé Marie a Pavel Jiráskovi. Expozice čítá 350 loutek. Maňásci a marionety ukazují vývoj od poloviny 19. století přes secesi, modernu až do roku 1950.

Brno - Spejbla s Hurvínkem i další symboly českého loutkářství uvidí návštěvníci výstavy Umění loutky na brněnském Špilberku. V hradních prostorách Muzea města Brna představují až do 20. ledna svou sbírku manželé Marie a Pavel Jiráskovi. Poprvé ji ukazují celou, řekli dnes novinářům.

Výstava čítá 350 loutek. Maňásci a marionety jsou vystavené v šesti místnostech, které sledují vývoj od poloviny 19. století přes secesi, modernu až do roku 1950. "Díky širokému rozpětí lze sledovat, jakými zajímavými změnami loutka prošla," uvedl kurátor Robert Janás.

"Je to průřez sbírkou a zároveň celým stoletím vývoje českého loutkářství," řekl sběratel Pavel Jirásek, jinak profesí filmař.

Manželé na výstavu poskytli i loutky, které dosud nikde nevystavovali. Nechybějí práce malíře Mikoláše Aleše, Vodník a Čert řezbáře Josefa Chochola nebo tradiční kašpárci a pohádkové bytosti. Sběratelé vystavili také loutky Spejbla, Hurvínka a Máničky vyřezané Gustavem Noskem ve 30. a 40. letech 20. století.

Žena si prohlížela Alšovo divadlo Byli jsme a budem z roku 1918 na výstavě Umění loutky 21. listopadu 2018 v Brně. Na Špilberku v prostorách Muzea města Brna představují až do 20. ledna příštího roku svou sbírku manželé Marie a Pavel Jiráskovi. Expozice čítá 350 loutek. Maňásci a marionety ukazují vývoj od poloviny 19. století přes secesi, modernu až do roku 1950.

Výstavu však netvoří pouze loutky, ale také interaktivní dílna nebo dobová divadélka. Součástí bude i doprovodný program, a to adventní akce pro rodiny s dětmi a komentovaná prohlídka se sběrateli Jiráskovými.

Loutkové divadlo má v českých zemích bohatou tradici, od roku 2016 je na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Manželé Jiráskovi se sběratelství věnují více než 30 let, zaměřují se především na stolní loutky rodinného a spolkového divadla od konce 19. století po rok 1950.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď