Manningová odmítla vypovídat, soudce ji poslal do vězení

foto Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty

Washington - Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty, půjde zpět do vězení. Americký soudce ji dnes poslal za mříže kvůli pohrdání soudem, neboť opět odmítla vypovídat před velkou porotou, informovala agentura Reuters.

Manningová měla hovořit o své spolupráci se zakladatelem zmíněného portálu Julianem Assangem, jehož stíhání by americká justice chtěla rozšířit. Manningová však dopředu avizovala, že nepromluví, protože slyšení považuje za nepatřičné kvůli utajování informací.

Soudce to označil za pohradání soudem a rozhodl, že pokud neuposlechne obsílku a nebude vypovídat do 30 dnů od jejího obdržení, zaplatí za každý den prodlení 500 dolarů (12.000 korun). Po 60 dnech se jí podle zdroje Reuters může pokuta zvýšit až na dvojnásobnou denní částku.

Bradley Manning serveru WikiLeaks v roce 2010 předal 470.000 bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250.000 tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku. Za vyzrazení důvěrných informací byl v roce 2013 odsouzen k 35 rokům vězení. Za mřížemi nastoupil cestu ke změně pohlaví a po čtyřech letech byl jako Chelsea Manningová propuštěn.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď