Manafort si odpyká dalších 3,5 roku ve vězení kvůli spiknutí

foto Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort na snímku ze 4. dubna 2018.

Washington - Washingtonský federální soud vyměřil bývalému šéfovi volebního štábu Donalda Trumpa Paulu Manafortovi trest vězení v délce šesti let a jednoho měsíce za spiknutí. Část výkonu trestu bude souběžná s trestem v jiné kauze, takže ve skutečnosti si Manafort z dnešního verdiktu odpyká asi 3,5 roku a dohromady má za mřížemi strávit 7,5 roku. Trump dnes řekl, že zatím neuvažoval o jeho omilostnění. Dnes byl navíc lobbista obviněn z dalších činů. Velká porota v New Yorku proti němu vznesla obvinění z hypotečního podvodu a dalších trestných činů, oznámil newyorský prokurátor Cyrus Vance.

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová dnes ve zdůvodnění rozsudku konstatovala, že Manafort není "ani veřejným nepřítelem číslo jedna, ani obětí".

Manafort se před vynesením rozsudku u soudu omluvil za konspirační trestné činy, z nichž ho usvědčil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. "Lituji, čeho jsem se dopustil, a všech aktivit, kvůli kterým tady dnes jsme," řekl Manafort.

"Říci 'lituji, že jsem se nechal chytit' není podnětné ospravedlnění pro slitování," řekla Jacksonová Manafortovi, který byl do soudní síně přivezen na kolečkovém křesle kvůli údajné dně.

Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort (vpředu na vozíku) na kresbě ze soudní místnosti ve Washingtonu. Manafort byl dnes odsouzen za spiknutí proti USA a z pokusu ovlivňovat svědky. Z činů ho usvědčil Mueller, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v USA z roku 2016. Manafort se k těmto činům přiznal v září na základě dohody s Muellerem.

Soudkyně dnes řekla, že 30 měsíců (2,5 roku) z dnešního trestu bude souběžných s výkonem trestu z jiného procesu, v němž byl Manafort minulý čtvrtek odsouzen ke třem rokům a 11 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Dohromady tak odsouzený stráví ve vězení 7,5 roku za činy, z nichž byl usvědčen Muellerovým týmem. Už předchozí trest byl nečekaně mírný - Manafortovi totiž hrozilo až 24 let za mřížemi. Dnes hrozil republikánskému politickému poradci až desetiletý trest.

Prezident Trump dnes řekl, že zatím neuvažoval o udělení milosti Manafortovi. "Zatím jsem na to ani nepomyslel. Zkrátka to není něco, nad čím teď přemýšlím," řekl Trump novinářům v Bílém domě. "Paula Manaforta je mi líto, to vám mohu říci," dodal americký prezident. O možné prezidentské milosti se spekulovalo v médiích.

Manafortův právník Kevin Downing dnes řekl, že nebylo nutné, aby soudkyně poslala jeho mandanta do vězení. "Bylo to nepřátelské a bylo to naprosto zbytečné," poznamenal Downing.

Žádný z Manafortových dosud řešených případů nesouvisí přímo s Trumpovou prezidentskou kampaní, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

Krátce po dnešním rozsudku manhattanský okresní prokurátor oznámil, že proti Manafortovi byla vznesena další obvinění včetně hypotečního podvodu. Podvodným způsobem údajně získal půjčky za miliony dolarů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 20. června 2019

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď