Mám žloutenku. Chronickou, nebo akutní?

foto Lékař, ordinace, injekce, vakcína, očkování - ilustrační foto.

Zajímá vás, čím to je, že někdo onemocní virovou hepatitidou a za pár měsíců je zdravý, zatímco jiný se s touto nemocí jater potýká po zbytek života? Důvodem je rozdílný průběh jednotlivých forem, který je závislý i na příčině žloutenky. Mimo jiné prozradíme, jak se liší akutní a chronická forma této choroby.

Řada lidí se mylně domnívá, že hepatitida neboli žloutenka vždy označuje nakažlivé virové onemocnění jater. Hepatitida je však název pro všechny zánětlivé choroby jater, ať je už příčina jakákoliv. Rozdílný může být i průběh, takže rozlišujeme hepatitidu akutní a chronickou. 

Odlišností je hodně

Přestože příznaky různých typů žloutenky a jejich dopad na játra může být velmi podobný, liší se v tom, jak a kdy mohou náš organismus napadnout. Možných příčin hepatitidy je velmi mnoho, odlišnosti najdeme i v jejich průběhu a v délce trvání nemoci. 

  • Virová hepatitida je způsobena hlavně viry A, B, C a vzácněji E a D. Játra ale napadají i jiné viry – nejčastěji ten způsobující mononukleózu (tzv. EBV – virus Epsteinův–Baarové nebo cytomegalovirus).

  • Hepatitida je také označení pro poškození jater způsobené alkoholem, návykovými látkami nebo toxiny v prostředí.

  • Příčinou této nemoci může být i špatné odbourávání mastných kyselin v játrech, úraz nebo autoimunitní proces, kdy si tělo vytváří proti jaterním buňkám protilátky.

Nejnebezpečnější virová žloutenka? Béčko a céčko!

Žloutenka typu A nepřechází do chronického stadia, přesto ale může i tato „nemoc špinavých rukou“ způsobit velké problémy. U hepatitidy B a C je situace složitější. Mnoho pacientů se z hepatitidy zotaví a získá celoživotní imunitu, někteří nemocní ale zemřou již v akutním stadiu na selhání jater. U dalších osob pak může „béčko“ a „céčko“ přejít do chronické hepatitidy, která trvá déle než půl roku. Komplikací je často cirhóza nebo rakovina jater. Žloutenka může být akutní (pokud trvá méně než šest měsíců) nebo chronická (jestliže zánět jater přetrvává déle než půl roku). 

www.virova-hepatitida.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď